Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
"Ptaki Spitsbergenu" w chorzowskim ZOO
19.05.2011

Od dnia 30.05 zapraszamy wszystkich miłośników ornitologii oraz arktycznych klimatów na wystawę polarnej fotografii przyrodniczej pt. "Ptaki Spitsbergenu". Całość wystawy stanowią 2 tablice informacyjne oraz 50 wielkoformatowych fotografii autorstwa Mateusza Moskalika, przedstawiających sylwetki ptaków zamieszkujących wybrzeża Spitsbergenu - największej z kilkunastu wysp archipelagu Svalbard, który jest norweską prowincją Arktyki, położoną poza północnym kołem podbiegunowym.


Na Spitsbergenie, obok zaledwie trzech gatunków ssaków - renifera, pieśca i niedźwiedzia polarnego, zamieszkuje kilkadziesiat różnych gatunków ptaków. Pomimo niesprzyjających warunków (wieczna zmarzlina, suchy klimat, noc polarna, nieskie temperatury itp.) ptaki rok-rocznie pojawiają się na wyspie wiosną, odbywają tam gody, lęgi, pierzą się, a jesienią migrują na południe, po to by w kolejnym roku powrócić do swoich arktycznych lęgowisk. W awifaunie Spitsbergenu spotyka się m.in. fulmary, nurzyki, nurniki, mewy, rybitwy, maskonury, śnieguły, alczyki, biegusy, wydrzyki, liczne gęsi oraz kaczki. Większość z tych ptaków uwieczniona została na prezentowanych w ZOO fotografiach...










Wystawę "Ptaki Spitsbergenu" można będzie oglądać w pawilonie dydaktycznym ZOO od 30 maja do 15 sierpnia 2011 roku w godzinach od 9.00 do 18.30


Serdecznie wszystkich zapraszamy.



„Z pierwszym mocniejszym promieniem słońca, (...) wkoło robi się coraz gwarniej, skrzydlaty „ludek” rozpoczyna swoje gody i lęgi. Tam gdzie jeszcze tak niedawno panowała zaklęta zimowa cisza i pustka, powietrze faluje od ruchu wielotysięcznych eskadr ptasich (...). Wystarczy podejść do pierwszej skalnej ściany nad zatoką, zajrzeć w głąb każdej doliny, czy wspiąć się na grań skalną, żeby się przekonać, jak mocno tętnią te okolice życiem ptasim.”

Włodzimierz Puchalski „Przyroda Arktyki”

Czy wiesz że
Największym lądowym ssakiem świata był Baluchiterium, zwierzę spokrewnione ze współcześnie żyjącymi nosorożcami, osiągające masę 30 ton i mierzące ponad 5 m wysokości.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej