Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Nietypowi mięsożercy w zoo
Nietypowi mięsożercy w zoo
04.08.2014

Wystawa odbędzie się w dniach 9-10 sierpnia 2014 w godzinach od 9.00 do 18.00.

W tym czasie zwiedzający będą mieli możliwość na własne oczy zobaczyć przedstawicieli drapieżnych roślin z różnych stref klimatycznych. Przedstawione zostaną między innymi muchołówki, których pułapki zamykają się w niecałą sekundę po podrażnieniu ich przez ofiarę, kapturnice osiągające w dorosłości nawet metr wysokości oraz dzbaneczniki, których ofiarami w warunkach naturalnych stają się nierzadko nawet ptaki czy niewielkie ssaki. Naturalnie nie zabraknie także kilkudziesięciu gatunków rosiczek i tłustoszy oraz kilku prawdziwych rarytasów!
Przewidziana jest również możliwość zakupu wybranych roślin mięsożernych oraz uzyskania fachowej porady na temat ich pielęgnacji, warunków hodowli itp.

Organizatorem wystawy jest Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze „CarniSana” zajmujące się produkcją i uprawą roślin mięsożernych ze wszystkich stref klimatycznych. Zespół CarniSana od wielu lat organizuje wystawy roślin mięsożernych na terenie całego kraju oraz podejmuje działania popularyzatorskie mając na celu rozpowszechnienie wiedzy o tych niezwykłych roślinach. Za kilka dni wielu barwnym, egzotycznym okazom będzie można przyjrzeć się również w śląskim zoo.Drosera pulchella

Niektóre z tych roślin już teraz można odnaleźć w hali wolnych lotów w budynku Egzotarium naszego ogrodu. Ci bardziej spostrzegawczy z pewnością wypatrzą tam piękne dzbaneczniki występujące w naturze w azjatyckich dżunglach. Niektóre z naszych okazów przechodzą właśnie okres kwitnienia, inne intensywnie dzbankują - możemy więc obejrzeć różne etapy powstawania pułapki w kształcie dzbanka z charakterystycznym wieczkiem:


Po więcej zapraszamy już w najbliższy weekend!

Czy wiesz że
Na świecie żyje jeden znany gatunek ssaka o strukturze społecznej podobnej do tej u pszczół. Jest to afrykański gryzoń - golec, w którego społeczności jest królowa, król oraz robotnicy. Królowa jako jedyna wydaje na świat młode, zaś robotnicy kopią chodniki, dostarczają jej pożywienia oraz ją chronią.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej