Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Tygrysice Tajga i Saga
Tygrysice Tajga i Saga
04.05.2017
Warto poznać nasze tygrysice syberyjskie: Tajgę i Sagę. Są siostrami, które urodziły się w Czechach, w tym samym dniu (w czerwcu 2008 r). Mimo tego, że są perfekcyjnymi rówieśniczkami, różnią się, bo to bliźniaczki dwujajowe. Saga jest wyraźnie większa.
Tajga tak naprawdę nazywa się Eliza, a Saga - Teresa (metrykalnie).
Tygrysy syberyjskie to największe koty na Ziemi. Niektóre samce mogą znacznie przekraczać wagę 300 kg. Miejscem występowania gatunku: tygrys są lasy wschodniej, południowo-wschodniej i południowej Azji. Drapieżnik ten poluje na dużą zwierzynę kopytną i jak prawie każdy kot - robi to z zasadzki.
Trzeba pamiętać, że wszystkie sześć podgatunków tego kota jest krytycznie zagrożonych wyginięciem wskutek kurczenia się siedlisk i polowań dla trofeów i zastosowań w medycynie chińskiej.
Czy wiesz że
Na świecie żyje jeden znany gatunek ssaka o strukturze społecznej podobnej do tej u pszczół. Jest to afrykański gryzoń - golec, w którego społeczności jest królowa, król oraz robotnicy. Królowa jako jedyna wydaje na świat młode, zaś robotnicy kopią chodniki, dostarczają jej pożywienia oraz ją chronią.
Zagadka przyrodnicza nr 1/2018
08.01.2018
Po ponad dwóch latach przerwy powracamy z kolejnymi zagadkami przyrodniczymi. Na początek coś nieco mniej znanego...

Czytaj dalej