Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Zapraszamy na Światowy Dzień Lasu
Zapraszamy na Światowy Dzień Lasu
12.03.2012

Światowy Dzień Lasu - 21 marca
w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie

Lasy są źródłem życia i decydują o naszym przetrwaniu... Dlaczego wobec tego wciąż je niszczymy?


Zgodnie z szacunkami Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) każdego roku wycina się na naszej planecie 130 000 km2 lasów, co jest przyczyną wielu tragicznych w skutkach zmian w przyrodzie. Wraz z wycinką lasów wzrasta np. emisja gazów cieplarnianych, co skutkuje nasilaniem się zjawiska globalnego ocieplenia. Lasy są jednym z głównych rezerwuarów związków węgla oraz stanowią środowisko życia dla około 70% gatunków żywych organizmów.

Choć sytuacja jest poważna, to nadal tli się nadzieja, że wspólnym działaniem możemy zmienić ten destrukcyjny trend!

Od 2007 roku rokrocznie obchodzony jest Światowy Dzień Lasu, którego głównym celem jest ochrona lasów pokrywających nadal blisko 30% powierzchni lądów na Ziemi.

Śląski Ogród Zoologiczny, posiadający w swojej kolekcji wiele gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem właśnie na skutek niszczenia lasów, przyłącza się do obchodów tego święta.
Wszystkich, którym leży na sercu los naszej planety zapraszamy do Ogrodu Zoologicznego w środę 21 marca w godzinach 1000 do 1500.
W programie obchodów znajdą się m.in. konkursy dla dzieci, wspólne sadzenie drzewek, projekcje filmów, wykłady oraz warsztaty terenowe prowadzone przez zaproszonych gości, w tym leśników z Nadleśnictwa Katowice oraz z Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew, a także przez Pana profesora Piotra Skubałę, pracownika Katedry Ekologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.



PROGRAM OBCHODÓW ŚWIATOWEGO DNIA LASU W ŚLĄSKIM ZOO


10.00 — 13.00 — konkursy:
- konkurs rysunkowy dla dzieci z SP (teren wokół pawilonu dydaktycznego)
- konkurs rozpoznawania drzew po liściach (młodzież szkolna; teren przy pawilonie dydaktycznym);

10.00 — 15.00 — sadzenie drzewek;

11.00 — wykład pt. „Czy Polacy dbają o przyrodę?” prof. UŚ dr hab. Piotr Skubała (młodzież starsza, gimnazjum, liceum, ewentualnie dorośli — wstęp wolny do wyczerpania miejsc w pawilonie), ok. 45 min.;

12.00 — wykład o drzewach i ich roli w przyrodzie — dr Sabina Cieśla-Nobis (młodzież starsza — gimnazjum, liceum, ewentualnie dorośli — wstęp wolny do wyczerpania miejsc w pawilonie), ok. 45 min.;

13.00 — terenowe warsztaty ekologiczne pt. „Zaprzyjaźnianie się z drzewem” prowadzący: prof. UŚ dr hab. P. Skubała (gimnazjum, liceum — grupa 15-20 osób), około 2 godzin zegarowych;

Od 13.00 projekcja filmów dydaktycznych o tematyce leśnej oraz pogadanka nt. "Czym zajmuje się leśnik" prowadzący: inż. Sławomir Forystek — pawilon dydaktyczny, wstęp wolny;

13.15 — pokaz mierzenia drzew i pogadanka o drzewach pomnikowych (RTPD);

13.30 - rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród;

15.00 — zakończenie obchodów Dnia Lasu.


Czy wiesz że
W południowo-wschodniej Azji żyją ciekawe ptaki z podrodziny jerzyków - salangany, których gniazda zbudowane z mchów, alg i traw zlepionych śliną tych ptaków służą do przyrządzania specjału chińskiej kuchni - tzw. zupy z gniazd.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej