Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
60 lat śląskiego zoo
60 lat śląskiego zoo
05.09.2018
W 1953 roku Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie uchwaliło uchwałę powołującą do życia Śląski Ogród Zoologiczny, który zlokalizowano w nowopowstającym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Prace nad jego budową rozpoczęto rok później, a już w 1958 r. nastąpiło oficjalne otwarcie Ogrodu dla zwiedzających.

W nowym zoo początkowo zamieszkały zwierzęta pochodzące z ogrodów zoologicznych mieszczących się wówczas w Bytomiu i w Katowicach, których działalność następnie zakończono. Były to między innymi niedźwiedzie brunatne i himalajskie oraz słonie. W kolejnych latach, dzięki co raz to nowym inwestycjom, stopniowo powiększano kolekcję gatunków zwierząt i rozwijano ogród. Po 60 latach od oficjalnego otwarcia, w chorzowskim zoo zobaczyć można ponad 300 gatunków zwierząt z prawie całego świata.

60 rocznica istnienia Śląskiego Zoo nie może przejść bez echa. Obchody Jubileuszu zaplanowano na drugi weekend września. Oficjalne uroczystości z udziałem zaproszonych gości z Polski i zagranicy odbędą się w piątek, 7 września. W tym dniu osoby odwiedzające zoo będą mogły przyłączyć się do wspólnego świętowania w Skalnej Kotlinie Dinozaurów, gdzie o godzinie 17.00 odbędzie się koncert zespołu „Dwie Korony”. 

W sobotę, 8 września, wraz z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Świętochłowicach oraz pracownikami i studentami Uniwersytetu Śląskiego, proponujemy świętowanie Jubileuszu z akcentami kultury chińskiej. W ramach Chińskiej Przygody w śląskim zoo odbędą się m. in. ceremonia parzenia chińskiej herbaty, pokazy taiji i warsztaty tańca z wachlarzami, wróżby chińskie, malowanie twarzy, zabawy dla dzieci. Wszystkie atrakcje odbywać się będą od 10.00 do 17.00.

Obchody 60-lecia zoo zakończą się w niedzielę 9 września, kiedy to między godziną 10.00 a 16.00 na odwiedzające zoo dzieci czekać będą jubileuszowe gry i zabawy.

Wszystkich zainteresowanych informujemy jednocześnie, że we wszystkie trzy dni, w zoo obowiązywać będą promocyjne ceny biletów dla dorosłych w kwocie 10 zł (bilet ulgowy = bilet normalny).
Czy wiesz że
Na świecie żyje jeden znany gatunek ssaka o strukturze społecznej podobnej do tej u pszczół. Jest to afrykański gryzoń - golec, w którego społeczności jest królowa, król oraz robotnicy. Królowa jako jedyna wydaje na świat młode, zaś robotnicy kopią chodniki, dostarczają jej pożywienia oraz ją chronią.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej