Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

O nas

O nas
 
Zapraszamy do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego - trzeciego pod względem wielkości ogrodu zoologicznego w Polsce. Na obszarze blisko
50 ha, w sercu Górnego Śląska, obserwować można ponad 300 gatunków zwierząt z prawie całego świata. Do najbardziej rozpoznawalnych należą słonie indyjskie, żyrafy siatkowane, gibony czapniki, lwy, tygrysy amurskie czy pandy rude.

 
Brama Świerklaniecka - główne wejście do zoo
Brama Świerklaniecka - główne wejście do zoo

Wśród prezentowanych zwierząt znajdują się gatunki zagrożone wyginięciem oraz takie, których w naturalnym środowisku już nie zobaczymy, m.in. oryksy szablorogie czy też jelenie milu. Jednym z zadań dzisiejszych ogrodów zoologicznych jest ochrona i hodowla gatunków, które w przyszłości prawdopodobnie będzie można oglądać już tylko w tego typu placówkach. Jesteśmy świadomi ciążącej na nas odpowiedzialności i nie pozostajemy obojętni - od wielu lat uczestniczymy m.in. w Europejskim Programie Hodowlanym (EEP), którym objęte są 34 z prezentowanych gatunków. Należą do nich między innymi nosorożce białe, bieliki, gepardy czy też żyrafy siatkowane i słonie indyjskie. Dla 18 gatunków prowadzone są również Europejskie Księgi Rodowodowe (ESB) a prawie 100 gatunków objętych jest Konwencją o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Zagrożonymi Wyginięciem (CITES).
Patas z młodym Gepard

Od wielu lat śląskie zoo jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), które zrzesza najbardziej liczące się ogrody zoologiczne w Europie. Członkostwo to narzuca na nas wiele wymagań, które musimy spełniać. Są to normy dotyczące zarówno hodowli zwierząt, jak i ich ekspozycji, a także obejmujące działalność edukacyjna ogrodu. Przeprowadzona wiosną 2019 r. kontrola wykazała, że Śląski Ogród Zoologiczny prezentuje wysoki poziom i spełnia wszystkie wymogi Stowarzyszenia, co zaowocowało przyznaniem ogrodowi akredytacji na kolejne lata działalności.
Śląski Ogród Zoologiczny cały czas się rozwija. Modernizowane i przebudowywane są istniejące budynki i wybiegi, co znacząco podnosi dobrostan zwierząt. Powstają również nowe obiekty, do których sprowadzane są gatunki, nieprezentowane do tej pory w śląskim zoo, np. nowy budynek dla gibonów czy pawilon pingwinów Humboldta.

 
Wybieg zewnętrzny budynku pingwinów (oddany do użytku w 2020 r.)

Ogród zwiedzać można przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Na zwiedzających czekają kilometry alejek oraz bary i restauracje z ciepłymi posiłkami i lodami. Dla najmłodszych przygotowano MiniZoo, które pozwala na bliski kontakt z hodowlanymi zwierzętami domowymi (czynne V-IX). W przerwie zwiedzania skorzystać można także z placu zabaw i parku linowego. Na terenie zoo znajduje się również Skalna Kotlina Dinozaurów - pierwszy tego typu obiekt w Europie, utworzony w 1971 r.

Działalność Śląskiego Ogrodu Zoologicznego nie ogranicza się jedynie do hodowli i prezentacji zwierząt. To również działalność edukacyjna. Ogród prowadzi szeroki wachlarz zajęć edukacyjnych, odbywających się zarówno w pawilonie edukacyjnym, jak i na terenie zoo. Duże zainteresowanie ofertą edukacyjną spowodowało, że w 2018 r., dzięki środkom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach przygotowano drugą salę edukacyjną, dostosowaną do potrzeb najmłodszych grup odwiedzających śląskie zoo. W okresie wiosenno-letnim na terenie zoo regularnie organizowane są plenerowe wydarzenia edukacyjno-przyrodnicze a pracowników Ogrodu spotkać można podczas różnego typu pikników i eventów edukacyjnych w okolicznych miejscowościach. Od wielu lat Ogród aktywnie uczestniczy również w kampaniach edukacyjnych EAZA, mających na celu ochronę gatunków zagrożonych i ich siedlisk.

 

Czy wiesz że
Współcześnie żyje jeszcze 5 podgatunków tygrysa: bengalski, indochiński, sumatrzański, syberyjski i południowochiński. Trzy inne podgatunki, tygrys irański, jawajski i balijski, wymarły ostatecznie w latach 40 XX wieku.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej