Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
A w ZOO same rarytasy...
A w ZOO same rarytasy...
04.05.2011

W ubiegłym tygodniu pojawiły się w śląskim ZOO nowe zwierzęta.

Do naszej osamotnionej mary patagońskiej (Dolichotis patagonum) dołączyły dwa nowe osobniki, a w niedługim czasie sprowadzone zostaną jeszcze kolejne samice tego gatunku. Całe stado tych sympatycznych południowoamerykańskich gryzoni można będzie oglądać na jednym z nowych wybiegów przy budynku Akwarium.


Mara patagońska


Również kolekcja awifauny ZOO wzbogaciła się o nowy gatunek ptaka. I to nie byle jaki gatunek... Jest to bowiem zamieszkujący wschodnią Azję żuraw mandżurski (Grus japonensis), jeden z największych dziko żyjących żurawi na świecie. Ptak ten, uważany w miejscu swego występowania za symbol szczęścia i wierności, paradoksalnie jest również gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Z tego powodu znalazł się w Czerwonej Księdze Zwierząt, w I załączniku CITES, a także objęty jest Europejskim Programem Hodowlanym EEP.

Przywieziony do nas z Łodzi osobnik to samica wykluta w płockim ZOO w maju 2007 roku. Aktualnie przebywa ona w domku flamingów, gdzie przyzwyczaja się do nowych warunków życia. Trwają rozmowy z koordynatorem gatunku, które - zgodnie z naszymi nadziejami - zaowocują sprowadzeniem do ZOO także samca żurawia mandżurskiego...


Żuraw mandżurski


Specjalnie na otwarcie mini-ZOO również przygotowana została w tym roku mała niespodzianka. Mała dosłownie i w przenośni... Jest nią bowiem para zebu karłowatych , które uważane są za najmniejszą rasę hodowanego w południowej Azji bydła - zebu. Dorosłe osobniki tych zwierząt dorastają jedynie 70 cm w kłębie, lecz jak wszystkie inne zebu charakteryzują się garbem utoworzonym przez duży mięsień otoczony tkanką tłuszczową. Aktualnie w dziecięcym ZOO przebywa tylko jeden osobnik, jednak już za kilka dni dołączy do niego drugi. Ponadto można oglądać w mini ZOO owieczki czterorogie, kózki syryjskie i karłowate, miniaturowe świnki, króliczki, świnki morskie, kury, gęsi oraz drobne ptaki.


Zebu karłowate

Czy wiesz że
Motyl Calpe eustrigata żywi się krwią tapirów malajskich. Jest to jedyny znany przedstawiciel motyli będący pasożytem.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej