Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
A w ZOO same rarytasy...
A w ZOO same rarytasy...
04.05.2011

W ubiegłym tygodniu pojawiły się w śląskim ZOO nowe zwierzęta.

Do naszej osamotnionej mary patagońskiej (Dolichotis patagonum) dołączyły dwa nowe osobniki, a w niedługim czasie sprowadzone zostaną jeszcze kolejne samice tego gatunku. Całe stado tych sympatycznych południowoamerykańskich gryzoni można będzie oglądać na jednym z nowych wybiegów przy budynku Akwarium.


Mara patagońska


Również kolekcja awifauny ZOO wzbogaciła się o nowy gatunek ptaka. I to nie byle jaki gatunek... Jest to bowiem zamieszkujący wschodnią Azję żuraw mandżurski (Grus japonensis), jeden z największych dziko żyjących żurawi na świecie. Ptak ten, uważany w miejscu swego występowania za symbol szczęścia i wierności, paradoksalnie jest również gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Z tego powodu znalazł się w Czerwonej Księdze Zwierząt, w I załączniku CITES, a także objęty jest Europejskim Programem Hodowlanym EEP.

Przywieziony do nas z Łodzi osobnik to samica wykluta w płockim ZOO w maju 2007 roku. Aktualnie przebywa ona w domku flamingów, gdzie przyzwyczaja się do nowych warunków życia. Trwają rozmowy z koordynatorem gatunku, które - zgodnie z naszymi nadziejami - zaowocują sprowadzeniem do ZOO także samca żurawia mandżurskiego...


Żuraw mandżurski


Specjalnie na otwarcie mini-ZOO również przygotowana została w tym roku mała niespodzianka. Mała dosłownie i w przenośni... Jest nią bowiem para zebu karłowatych , które uważane są za najmniejszą rasę hodowanego w południowej Azji bydła - zebu. Dorosłe osobniki tych zwierząt dorastają jedynie 70 cm w kłębie, lecz jak wszystkie inne zebu charakteryzują się garbem utoworzonym przez duży mięsień otoczony tkanką tłuszczową. Aktualnie w dziecięcym ZOO przebywa tylko jeden osobnik, jednak już za kilka dni dołączy do niego drugi. Ponadto można oglądać w mini ZOO owieczki czterorogie, kózki syryjskie i karłowate, miniaturowe świnki, króliczki, świnki morskie, kury, gęsi oraz drobne ptaki.


Zebu karłowate

Czy wiesz że
Największym współcześnie zasięgiem występowania wśród kotowatych charakteryzuje się lampart, którego różne podgatunki zamieszkują Afrykę i Azję.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej