Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Biała w czarne pasy, czy czarna w białe pasy… oto jest pytanie?
Biała w czarne pasy, czy czarna w białe pasy… oto jest pytanie?
31.01.2018
Zebra dzięki swojemu charakterystycznemu umaszczeniu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zwierząt świata. Chyba każdy, niezależnie od wieku i kraju, w którym mieszka, potrafi rozpoznać „konia w pasy”.

Zebry są ssakami z rodziny koniowatych. Ich najbliższymi kuzynami są konie i osły, przy czym te drugie są bardziej do nich podobne z wyglądu. Zebry zamieszkują sawanny i stepy na południe od Sahary. Odżywiają się przede wszystkim trawą, często zjadają również zioła.

Obecnie żyją 3 gatunki zebry, w obrębie których wyróżnia się 8 podgatunków. Wszyscy przedstawiciele tego rodzaju charakteryzują się podobnym umaszczeniem, choć są oczywiście pewne róznice. Czarno-białe pasy mają indywidualny wzór - podobnie jak linie papilarne na naszych dłoniach.

Jaki kolor ma więc zebra? Badania embriologiczne wykazały, że podstawowym kolorem zebry jest kolor czarny, na którym pojawiają się białe pasy.

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym zobaczyć można zebry bezgrzywe – podgatunek zebry stepowej. Jej nazwa nawiązuje do tego, że młode osobniki posiadają grzywę, którą tracą z wiekiem. W Chorzowie mieszka obecnie 5 zebr– 4 klacze i 1 ogier. W tym roku będziemy je oglądać na nowym wybiegu, sąsiadującym z wybiegiem żyraf. Właśnie dziś z wybiegiem tym zapoznawał się nasz ogier Arni, przy okazji pozując do zdjęcia :)
Przez najbliższe miesiące te dwa gatunki - zebry i żyrafy - będą się stopniowo oswajać ze swoją obecnością, przebywając na odgrodzonych płotem wybiegach. W kolejnych latach mamy nadzieję zobaczyć je na wspólnym wybiegu.
Czy wiesz że
Jedną z typowych cech ssaków jest 7 kręgów szyjnych. W południowoamerykańskiej dżungli żyje jednak zwierzę, które może mieć nawet 8-9 kręgów w szyjnym odcinku kręgosłupa - jest to leniwiec.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej