Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
CITES... Co to takiego? - wakacyjna wystawa w zoo
CITES... Co to takiego? - wakacyjna wystawa w zoo
12.07.2013

Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (w skrócie CITES) podpisana została w 1973 roku w Waszyngtonie w odpowiedzi na przyśpieszający wzrost wymierania coraz większej liczby gatunków pojawiających się na czarnym rynku. Obecnie nielegalny handel żywymi zwierzętami i roślinami uznawany jest za trzeci co do wielkości po handlu narkotykami i bronią. Każdego roku przynosi on zyski rzędu 140 mld dolarów i przyczynia się do zanikania ponad 35 tysięcy gatunków. Niektóre z tych gatunków hodowane są w śląskim zoo w ramach programu ochrony zwierząt zagrożonych wyginięciem.


Jedną część wystawy stanowią postery udostępnione przez WWF Polska, która od lat prowadzi akcje edukacyjne poświęcone zagadnieniom m.in. nielegalnego handlu zwierzętami oraz ich barbarzyńskiego wykorzystywania w tradycyjnej medycynie chińskiej. Uzupełnieniem posterów są natomiast oryginalne, egzotyczne, a przy tym nielegalnie przywiezione przez polskich turystów pamiątki, skonfiskowane przez katowicką Izbę Celną. Przyjrzenie się tym eksponatom można zatem potraktować jako przestrogę przed wakacyjnym wyjazdem w tropiki.

Wystawę można zwiedzać w pawilonie słoni w godzinach otwarcia zoo aż do końca sierpnia.


Dodatkowo, w dwa wakacyjne weekendy będziecie mieli możliwość spotkania się z celnikami i specjalistami w zakresie gatunków objętych Konwencją. Będzie to świetna okazja do zadania im wielu nurtujących pytań, rozwiania powstałych wątpliwości, czy też do zwyczajnego podyskutowania na tematy związane z CITESem.
Pierwsze spotkanie już w najbliższą niedzielę 21 lipca od godz. 11.00.
Termin kolejnego spotkania zostanie opublikowany już wkrótce na naszej stronie, więc... bądźcie czujni :)


Póki co wygląda to tak:
Zapraszamy do obejrzenia całości!

Czy wiesz że
Zamieszkujący Australię dziobak jest rzadkim przykładem jadowitego gatunku ssaka - na tylnej nodze samca znajduje się kolec jadowy. W naszej faunie są dwa jadowite ssaki: rzęsorek rzeczek i rzęsorek mniejszy.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej