Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Co nowego w ZOO?
Co nowego w ZOO?
27.04.2017
Ostatnie miesiące przyniosły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego powiew wiosny. Zwierzęta coraz liczniej powracają na wybiegi po zimowej przerwie, szykuje się też sporo wydarzeń, które z pewnością dodatkowo zachęcą do wizyty w Ogrodzie. Podczas spaceru warto odwiedzić zwierzęta, które przyszły na świat w marcu.

Pierwsze narodziny miały miejsce w połowie miesiąca - 12 marca po raz pierwszy w chorzowskim zoo na świat przyszła pigmejka (Callithrix pygmaea). Ta najmniejsza małpa świata w chwili narodzin była zaledwie wielkości ludzkiego kciuka. Trudno się jednak dziwić jej wielkości skoro dorosłe pigmejki mierzą niespełna 20 cm i ważą około 85 g. Małpki te zamieszkują lasy deszczowe Ameryki Południowej, w naszym zoo można je zobaczyć na ekspozycji pazurkowców w pawilonie antylop. Płeć malucha nie jest jeszcze znana, przez cały czas małpka jest noszona na grzbiecie przez ojca, który oddaje ją pod opiekę matce jedynie na czas karmienia.

30 marca na świat przyszedł również byczek bydła szkockiego (Bos taurus taurus). Zwierzęta te różnią się od bydła występującego w naszym kraju przede wszystkim długą i gęstą sierścią oraz ostrymi rogami. Mały Nemo czuje się dobrze; swoje imię maluch zawdzięcza niezwykłej zdolności ukrywania się na wybiegu, na którym przebywa wraz z matką i siostrą.

Nowym mieszkańcem zoo został także samiec tragopana modrolicego (Tragopan temminckii), który przyjechał do nas z Ogrodu Zoologicznego w Miskolcu (Węgry). Ten piękny, azjatycki ptak czeka jeszcze na przybycie partnerki, z którą zamieszka w wolierze koło wybiegu kuców.
Czy wiesz że
Egzotyczne dzioborożce to ptaki znane ze swoich zwyczajów lęgowych. Na czas wysiadywania jaj oraz karmienia młodych, samiec zamurowuje samicę w dziupli. Używa w tym celu błota, odchodów oraz nadgnitych owoców. W tym specyficznym "murze" zostawia jednak otwór, przez który podaje samicy i pisklętom pożywienie. Jest to forma ochrony młodych przed drapieżnikami.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej