Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Co się u nas działo w 2018 roku?
Co się u nas działo w 2018 roku?
18.01.2019
STYCZEŃ
Już na początku roku, kolekcja naszego zoo powiększyła się o nowy gatunek - z ogrodu zoologicznego w Brnie przyjechała do nas samica rosomaka tundrowego. 26 stycznia świętowaliśmy również 20. urodziny Memok - seniorki w stadzie oryksów szablorogich. Wraz z nowym rokiem rozpoczęliśmy również udział w kampanii EAZA "Silent forest - niemy las" poświęconej ochronie ptaków śpiewających Azji Południowowschodniej. W styczniu wystartowała również kolejna edycja zagadek przyrodniczych, które przez cały rok można było znaleźć na naszej stronie.
LUTY
Mimo zimowej aury, luty zaskoczył nas pierwszymi w tym roku narodzinami. Po blisko trzyletniej przerwie, w kilkudniowym odstępie na świat przyszły dwie samice niali grzywiastej. Nie zapomnieliśmy także o tradycjach związanych z walentynkami - w tym roku, w ramach akcji "Ptaszkowe love" plastikowe serduszka zamieniliśmy na drewniane budki dla ptaków, w których budowę mogli włączyć się wszyscy chętni. Wspólnie z Centrum Handlowym 3 Stawy zbudowaliśmy 500 budek, z których część zawisła na terenie zoo.
MARZEC
Wczesna wiosna obfitowała w nowe przychówki. Na przełomie lutego i marca również byliśmy świadkami narodzin, tym razem dwoje młodych pojawiło się w stadzie gerez abisyńskich. Na świat przyszły również antylopy - kolejne dwie niale grzywiaste (samiec i samica) oraz  samiec elanda. Pod koniec miesiąca w zoo pojawili się także całkiem nowi mieszkańcy - do samicy lemura wari czarnobiałego dołączył samiec tego gatunku, a w kolekcji papug zobaczyć można kakadu żółtolicą. Podczas obchodów marcowego Dnia Lasu rozpoczęliśmy także zmagania Akademii ZOOdkrywców, czyli roczny cykl gier terenowych. Uczestniczące w nim drużyny, podczas kolejnych eventów mogły poznać tajemnice świata zwierząt, a przy tym zwiedzić zoo i doskonale się bawić. W marcu po raz pierwszy uczestniczyliśmy także w ogólnopolskiej akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”.
KWIECIEŃ
W kwietniu, wraz z wyższymi temperaturami na wybiegi zewnętrzne powróciły ciepłolubne gatunki zwierząt. Po raz pierwszy po przeprowadzce na wybieg sąsiadujący z wybiegami  żyraf wyszły zebry. Nie zabrakło również kolejnych narodzin. W kwietniu na świat przyszły dwie samice arui grzywiastej oraz samiec koba Defassa. Pojawiły się też nowe gatunki ptaków - stado ibisów szkarłatnych oraz dziwonosy. W tym miesiącu obchodziliśmy także Międzynarodowy Dzień Ptaków, podczas którego można było wziąć udział w kolejnej grze terenowej z cyklu Akademii ZOOdkrywców, wybrać się na spacer z lornetką w poszukiwaniu ptasich mieszkańców zoo, czy też poznać ciekawostki dotyczące lokalnego ptactwa Polski.
MAJ
Po długim majowym weekendzie na wybiegu bydła szkockiego zrobiło się pusto. Gatunek ten całkowicie zniknął z kolekcji śląskiego zoo. Było te jednak konieczne ze względu na rozpoczynającą się w miejscu ich wybiegu budowę nowego budynku dla nosorożców. Kapsułę czasu zawierającą akt erekcyjny uroczyście wkopano 18 maja oficjalnie rozpoczynając budowę nowego obiektu. Nie była to pierwsza duża inwestycja zaplanowana na 2018r. - wiosną rozpoczęto również budowę budynku dla pelikanów. W maju doczekaliśmy się również kolejnych przychówków arui grzywiastych. Wspólnie świętowaliśmy także Dzień Bioróżnorodności, w obchodach którego towarzyszył nam Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie. Maj to również miesiąc, w którym od kilku lat uczestniczymy w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich, prezentując publiczności obiekty sfinansowane ze środków Regionalnego Funduszu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
CZERWIEC
Czerwiec rozpoczął się od kolejnych narodzin. Jako pierwszego na świecie powitaliśmy samca wielbłąda a kilka dni później koba Defassa i dwie kozy angorskie. Pierwszy raz po kilkuletniej przerwie potomstwa doczekały się także strusie afrykańskie, których piątka piskląt wykluła się na początku miesiąca. Wśród innych gatunków również pojawiło się kilka zmian - Pong, samiec pandy czerwonej wyjechał do ogrodu zoologicznego we Francji. Jego brat Ping nie został jednak sam, kilka dni później dołączyła do niego młodziutka samica Lasya. Czerwiec przyniósł również okazje do wspólnego świętowania - tradycyjnie już bawiliśmy się podczas obchodów Dzień Dziecka a w noc świętojańską podczas Nocy Świętojańskiej w Parku Śląskim zwiedzić można było zoo pod osłoną nocy.
LIPIEC i SIERPIEŃ
Miesiące wakacyjne to tradycyjnie czas, w którym najwięcej zwiedzających wybiera się na spacer po ogrodzie. W tym czasie zwiedzając zoo można było przyłączyć się do akcji oddawania krwi, obejrzeć wystawę zakazanych pamiątek z wakacji czy wystawę fotografii podróżniczych z Borneo. W sierpniu, podczas obchodów Dnia Pszczoły Miodnej zoo odwiedzili pszczelarze ze Śląskiego Związku Pszczelarzy. Cieszyliśmy się również z kolejnych narodzin - ocharów i samca wielbłąda. Ładna pogoda skłoniła również gibona do pierwszej wyprawy na wybieg zewnętrzny mieszczący się na wyspie. Latem powitaliśmy również kolejny nowy gatunek - tym razem była to para hirar amerykańskich, które zajęły wolierę obok koati i pancerników. Niestety były też smutne chwile. W połowie sierpnia, na skutek nowotworu wątroby i nerek odeszła od nas lwica Lingala. W ślad za nią, do krainy wiecznych łowów udał się samiec gnu brunatnego Diablo oraz jeden z puszczyków mszarnych.
WRZESIEŃ
Wrzesień upłynął na świętowaniu 60-lecia śląskiego zoo. Jubileusz świętowaliśmy aż trzy dni - od 7 do 10 września. Wszyscy, którzy przyłączyli się do świętowania mogli wziąć udział w koncercie w skalnej kotlinie dinozaurów oraz w evencie w stylu chińskim. Przez cały weekend nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych. Wspólnie obchodziliśmy także Dzień Nosorożca. Mimo tylu okazji do świętowania wrzesień był miesiącem bardzo pracowitym, ponieważ rozpoczęło się urządzanie nowych wybiegów dla nosorożców przy powstającym budynku.


PAŹDZIERNIK
Październik jest czasem, gdy powoli rozpoczynamy przygotowania do zimy. Zakończona została budowa budynku dla pelikanów. Prace przy nowym budynku nosorożców również dobiegały już końca. Na starym wybiegu nosorożców pojawiła się skrzynia transportowa, z którą zwierzęta musiały się oswoić przed zbliżającym się transportem do nowego lokum. Podczas obchodów Światowego Dnia Zwierząt zakończyliśmy i podsumowaliśmy zmagania Akademii ZOOdkrywców. Spośród najwytrwalszych drużyn, które ukończyły największą liczbę gier terenowych wyłonieni zostali zwycięzcy. W październiku odbyła się druga w ubiegłym roku edycja akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”, w czasie której ponownie odnotowaliśmy imponująca frekwencję.
LISTOPAD
Ten miesiąc zaczął się od urodzinowej „imprezy” Usiołka, będącego maskotką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Niskie temperatury listopada spowodowały, że coraz więcej ciepłolubnych zwierząt przestała pojawiać się na wybiegach zewnętrznych. Część z nich przeniosła się do ogrzewanych pawilonów dostępnych dla zwiedzających. Inne przeniesione zostały do zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeń, z których na wybiegi wrócą dopiero wiosną. W tym miesiącu dotarła do nas wspaniała wiadomość od koordynatora hodowli kakadu żółtolicej, który zadecydował, że śląskie zoo zostanie jednym z ośrodków hodowli tych papug. W związku z tym, w 2019r. do mieszkającej w zoo pary tego gatunku dołączą dwie samice, a w 2020r. hodowla powiększy się jeszcze o dwa samce. To właśnie w Chorzowie ptaki będą dobierać się w pary i stąd będą wysyłane do innych ogrodów.
Co roku zoo odwiedza wiele wycieczek szkolnych i przedszkolnych, które co raz chętniej uczestniczą w warsztatach dotyczących mieszkających w naszym zoo zwierząt. Właśnie z tego powodu w listopadzie oddano do użytku drugą już salę warsztatową, tym razem przygotowaną z myślą o najmłodszych uczestnikach zajęć.
GRUDZIEŃ
Grudniową radość z przygotowań do świąt przysłoniła smutna wiadomość o odejściu nestorki chorzowskich nosorożców - Faith. Samica nie doczekała niestety przeprowadzki do nowego budynku, do którego dwie młode samice zostały przewiezione kilka dni później. W starym budynku pozostał już tylko samiec Zulus, który dołączy do samic na początku nowego roku. W grudniu cieszyliśmy się również z narodzin, tym razem wśród małp. Na początku miesiąca przyszła na świat gereza a kilka dni po niej, pierwszy w naszym stadzie młody patas. Młode pojawiły się również wśród zwierząt kopytnych - na świat przyszła alpaka, sitatunga, dwie antylopy nilgau i koza angorska.
W okresie Bożego Narodzenia tradycyjnie już na terenie zoo pojawiła się żywa szopka, w której w tym roku zobaczyć można było owce i osły.
2018r. był również bardzo owocny pod względem liczby odwiedzających nas grup zorganizowanych. Przeprowadziliśmy ponad 200 zajęć warsztatowych i wykładów dla grup przedszkolnych i szkolnych, a 116 grup wybrało się z przewodnikiem na spacer po zoo.
Ogółem w roku 2018 odwiedziło nas 425 246 osób.

Dziękujemy, że byliście z nami! Mamy nadzieję, że kolejny rok będzie jeszcze bardziej udany!
Czy wiesz że
Sokoła wędrownego uważa się za najszybciej latającego ptaka. W czasie polowania, w locie nurkującym jest on w stanie rozwinąć prędkość nawet 300 km/h. Niestety tylko ok. 20% jego pikowań kończy się sukcesem.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej