Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Czeskie parki narodowe w fotografii
06.04.2011

Miło nam poinformować, że w okresie 4-20 kwietnia br. w klubokawiarni Rebel Garden, znajdującej się przy głównym wejściu do ZOO, oglądać można wystawę fotograficzną pt. "Czeskie parki narodowe - zielone mosty Europy", której współorganizatorem jest Czeskie Centrum Kultury.

Obecnie w Republice Czeskiej istnieją 4 parki narodowe. Wszystkie przekraczają granice czeskiego terytorium i w sąsiadujących państwach mają swoje odpowiedniki. Z tego powodu stały się one tzw. Zielonymi mostami, unikalnymi w skali narodowej i międzynarodowej ekosystemami, prawie nienaruszonymi przez ludzką działalność.


Najstarszy z nich – Karkonoski Park Narodowy – założony w 1963 roku, powstał na terenie najwyższych gór w Republice Czeskiej.


Największym czeskim parkiem narodowym jest Szumawski Park Narodowy z rozległymi terenami zalesionymi oraz jeziorami polodowcowymi. Jest nazywany również Zielonym Sercem Europy.


W Parku Narodowym Doliny Dyi można z kolei podziwiać wspaniały przykład zachowanej doliny rzeki w bogato zalesionej krainie wzdłuż meandrów rzeki Dyje. Znajdziemy w niej zachwycające scenerie skalnych amfiteatrów z różnorodnymi gatunkami roślin i zwierząt.


Najmłodszym parkiem narodowym na terytorium RCz jest Park Narodowy Czeska Szwajcaria. Najbardziej znanym symbolem parku jest Brama Pravčická, największa naturalna brama na terytorium RCz. Charakterystyczne są tu także piaskowce, tworzące liczne skalne miasta.


Wystawa prezentowana jest w ramach tegorocznego Międzynarodowego Roku Lasów, który został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.


Serdecznie zapraszamy!

Czy wiesz że
Uważa się, że kałamarnica olbrzymia - tajemniczy, głębinowy głowonóg, prawdopodobnie drugi pod względem wielkości największy mięczak swiata - jest rekordzistką jeśli chodzi o wielkość oczu, których średnica może przekraczać nawet 30 cm.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej