Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Dreamnight - wieczór marzeń w śląskim zoo
Dreamnight - wieczór marzeń w śląskim zoo
08.06.2009

„DREAMNIGHT at the ZOO — CHORZÓW 2009”

w dniu 5 czerwca 2009 r.


Świetna zabawa edukacyjno — rozrywkowa dla chorych dzieci i ich rodzin, organizowana od lat w wielu ogrodach zoologicznych na całym świecie w tym samym dniu i o tej samej porze.


Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie po raz pierwszy w tym roku włączył się w tę inicjatywę, zapraszając 130 chorych i niepełnosprawnych dzieci przebywających na terapiach w szpitalach i reprezentujących:

1. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki im. Jana Pawła II w Katowicach,

2. Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii im dr E. Hankego w Chorzowie,

3. „Cordis” Społeczne Towarzystwo Hospicjum w Mysłowicach,

4. Specjalną Szkołę Podstawową nr 7. (dzieci autystyczne) w Katowicach,

5. Śląską Chorągiew ZHP w Katowicach - grupa niepełnosprawna „Nieprzetarty Szlak”,

6. Stowarzyszenie „Fundacja Hipoterapia Zielony Śląsk” z Lublińca.


Miejscem spotkania gości Śląskiego Ogrodu Zoologicznego była łąka przy pawilonie słoni, na której ustawiono scenę, namioty i ławki. Program artystyczny w wykonaniu dziecięcych zespołów z Pałacu Młodzieży w Katowicach został poprzedzony wysłuchaniem hymnu przygotowanego specjalnie dla tego przedsięwzięcia. Na scenie powiewała okolicznościowa flaga.


Patronat nad „ Wieczorem Marzeń w ZOO” objęli:

1. Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk,

2. Prezydent Miasta Chorzów Marek Kopel,

3. Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski,

4. „Polska Dziennik Zachodni”,

5. „Goniec Górnośląski”

6. Radio Katowice,

7. TV Silesia.


Podczas wieczoru zostało rozpalone ognisko, przy którym wszyscy zaproszeni goście piekli kiełbaski. Nie brakło też śląskiego kołacza, pączków, lodów oraz tradycyjnego chleba ze smalcem i kiszonych ogórków.

Wszystkie przeznaczone do konsumpcji wyroby i napoje zostały ufundowane dla gości Wieczoru Marzeń przez następujące osoby, czy też instytucje:

Zakład Przetwórstwa Mięsnego z Rudy Śląskiej, Zakłady Mięsne HAM z Radzionkowa, Panią Danutę Furtok, „Piekarnię” Państwa Kozielskich z Katowic, Hurtownię „Stokson” w Chorzowie, Restauracje „Pelikan”, "Antylopa" i „Kormoran” w ZOO oraz „Krokus” w Wesołym Miasteczku, „ZAP” Z.P. Otko Sp.J. z Sosnowca, Hurtownię ”Silwawit” z Siemianowic Śląskich, Hurtownię Opakowań ALFA w Goczałkowicach oraz firmę „ORZAPAK„ A. Orzechowski z Katowic.


Dla wszystkich dzieci przygotowane zostały wielkie torby z upominkami, które pozwolą im zapamiętać na długo „Wieczór Marzeń w ZOO — 2009”. Dzieciaki mogły znaleźć w nich pamiątkowe koszulki ufundowane przez Urząd Miasta w Chorzowie, aktówki ufundowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, pięknie wydany przewodnik po województwie śląskim ufundowany przez Śląską Organizację Turystyczną, maskotki, zabawki, ciastka i inne słodycze, a także soki ufundowane przez: Coca-Cola Polska, Panią Zofię Wowra, AS Vending w Żorach, Przedsiębiorstwo „DIKAPPA”, „Delic-Pol SA” w Kamyku, Fortress Sp. z o.o. w Katowicach, Casinos Poland, „CAGRO” Zakład Instalacji Elektrycznych Sp. z o.o. w Radzionkowie oraz Bank Spółdzielczy w Katowicach.


Wśród instytucji współpracujących charytatywnie w organizacji „Wieczoru Marzeń w ZOO”, znalazły się: WPKiW SA w Chorzowie, które udostępniło nam namioty oraz dwa meleksy, Śląska Chorągiew ZHP w Katowicach, która zapewniła ławki, zadaszenia oraz drużynę ratownictwa medycznego i wolontariuszy, Chorzowskie Centrum Kultury, które udostępniło scenę z nagłośnieniem, a także Śląska Agencja Reklamowa (ławki), Chorzowska Straż Pożarna (meleks stylizowany na dawny wóz strażacki do przewozu dzieci oraz pokaz możliwości wozów strażackich), Pałac Młodzieży w Katowicach (organizacja warsztatów dawnego rzemiosła, pleneru fotograficzno-malarskiego dla dzieci oraz krótkich pokazów scenicznych), Fundacja „Ama Canem” (zajęcia z psami terapeutycznymi i organizacja mini-pokazu), „Riksze Śląskie” oraz Fundacja dla Śląska i funkcjonariusze śląskiej Policji z psem policyjnym „Sznupkiem”. Jak się okazało ogromną radość sprawiła dzieciom także możliwość pogłaskania zwierzaków przebywających w ZOO oraz jazdy na kucyku.


Duże zaangażowanie przedstawicieli wymienionych instytucji, a przede wszystkim pracowników Śląskiego Ogrodu Zoologicznego przyczyniło się do wielu uśmiechów na buziach najważniejszych gości „Wieczoru Marzeń 2009”, czyli chorych dzieci , które za rok ponownie zostaną zaproszone do odwiedzenia śląskiego ZOO w pierwszy piątek czerwca.


Wszystkim, którzy pomogli w organizacji tej imprezy serdecznie dziękujemy!!!


Chorzów, dnia 05 czerwca 2009 r.

trochę fotek z tego wieczoru....

było od rana malowanie obrazów...

po godzinie 18 występy artystyczne..


przejażdżki rikszami

i meleksami


zabawy z psami terapeutami...

zagroda ze zwierzętami śląskiego zoo

jazda na kucyku


policyjny sznupek

wśród gości przechadzała się alpaka w towarzystwie swych opiekunów

oraz kózki

dzięki strażakom można było zobaczyć to wszystko z góry...

dotknąć węża

harcerze - wolontariusze grilowali...


czekamy również na zdjęcia i opinie uczestników imprezy
pod adresem mailowym: zookat@o2.pl.

DO ZOBACZENIA ZA ROK!

Czy wiesz że
Współcześnie żyje jeszcze 5 podgatunków tygrysa: bengalski, indochiński, sumatrzański, syberyjski i południowochiński. Trzy inne podgatunki, tygrys irański, jawajski i balijski, wymarły ostatecznie w latach 40 XX wieku.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej