Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Dwa miesiące z życia zoo…
Dwa miesiące z życia zoo…
08.05.2020
Zamknięcie śląskiego zoo dla zwiedzających z powodu zagrożenia koronawirusem przypadło na czas, gdy wraz z innymi polskimi ogrodami zoologicznymi, po raz pierwszy obchodziliśmy TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. W związku z tym musieliśmy odwołać wszystkie zaplanowane spotkania i zajęcia  edukacyjne. Mimo pustych alejek, życie w zoo toczy się dalej.

Młode pojawiły się wśród nial grzywiastych – Afrodyta, Alojz, Antoś i Adi przyszły na świat na początku marca w kilkudniowych odstępach. Przy ładnej pogodzie, powiększone stado wychodzi na wybieg zewnętrzny. Młode czują się na nim doskonale – mają tam wystarczająco dużo przestrzeni do zabawy.W połowie marca po raz kolejny także stado arui grzywiastych powiększyło się o dwie samice. Młode przyszły na świat zdrowe i silne. Gatunek ten nie jest wrażliwy na niskie temperatury, dlatego maluchy od razu wyszły na wybieg zewnętrzny.W ostatnich dniach na świat przyszedł również kob Deffasa. W najbliższym czasie poznamy jego płeć.
Nowymi przychówkami mogą się również pochwalić opiekunowie małp. W wolierach pojawiły się dwa małe patasy oraz młoda gereza abisyńska. Nie znamy jeszcze ich płci – młode przebywają cały czas z opiekującymi się nimi matkami. Musimy zaczekać, aż staną się na tyle samodzielne, by mamy mogły spuścić je z oka.Powiększyła się również rodzina kangurów. Od jakiegoś czasu wiedzieliśmy, że samica nosi w torbie młode, ale dopiero niedawno młode zaczęło się pokazywać. Teraz już śmiało wychodzi z torby i odkrywa zakamarki wybiegu.

Ważne zmiany pojawiły się również wśród pingwinów. Tuż przed zamknięciem granic, do Chorzowa dotarło sześć pingwinów z węgierskiego Sosto Zoo w Nyíregyháza. Ptaki początkowo zapoznawały się z pingwinami mieszkającymi od stycznia w nowym pawilonie przez przegrodę – mogły się zobaczyć i usłyszeć, jednak nie mogły się spotkać. Pod koniec kwietnia, cała 17-ka wyszła po raz pierwszy na wybieg zewnętrzny. Ptaki mają do dyspozycji duży basen. Na brzegu przygotowano dla nich specjalne zagłębienia, które służą nielotom schronieniem w nocy oraz w czasie chłodu.
Cały czas pytacie nas, kiedy będzie możliwość odwiedzenia zoo i zobaczenia zwierząt na żywo. Niestety, nie potrafimy odpowiedzieć na to pytanie. Mamy nadzieję, że nastąpi to już niebawem.


Czy wiesz że
Największym współcześnie zasięgiem występowania wśród kotowatych charakteryzuje się lampart, którego różne podgatunki zamieszkują Afrykę i Azję.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej