Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Dwa miesiące z życia zoo…
Dwa miesiące z życia zoo…
08.05.2020
Zamknięcie śląskiego zoo dla zwiedzających z powodu zagrożenia koronawirusem przypadło na czas, gdy wraz z innymi polskimi ogrodami zoologicznymi, po raz pierwszy obchodziliśmy TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. W związku z tym musieliśmy odwołać wszystkie zaplanowane spotkania i zajęcia  edukacyjne. Mimo pustych alejek, życie w zoo toczy się dalej.

Młode pojawiły się wśród nial grzywiastych – Afrodyta, Alojz, Antoś i Adi przyszły na świat na początku marca w kilkudniowych odstępach. Przy ładnej pogodzie, powiększone stado wychodzi na wybieg zewnętrzny. Młode czują się na nim doskonale – mają tam wystarczająco dużo przestrzeni do zabawy.W połowie marca po raz kolejny także stado arui grzywiastych powiększyło się o dwie samice. Młode przyszły na świat zdrowe i silne. Gatunek ten nie jest wrażliwy na niskie temperatury, dlatego maluchy od razu wyszły na wybieg zewnętrzny.W ostatnich dniach na świat przyszedł również kob Deffasa. W najbliższym czasie poznamy jego płeć.
Nowymi przychówkami mogą się również pochwalić opiekunowie małp. W wolierach pojawiły się dwa małe patasy oraz młoda gereza abisyńska. Nie znamy jeszcze ich płci – młode przebywają cały czas z opiekującymi się nimi matkami. Musimy zaczekać, aż staną się na tyle samodzielne, by mamy mogły spuścić je z oka.Powiększyła się również rodzina kangurów. Od jakiegoś czasu wiedzieliśmy, że samica nosi w torbie młode, ale dopiero niedawno młode zaczęło się pokazywać. Teraz już śmiało wychodzi z torby i odkrywa zakamarki wybiegu.

Ważne zmiany pojawiły się również wśród pingwinów. Tuż przed zamknięciem granic, do Chorzowa dotarło sześć pingwinów z węgierskiego Sosto Zoo w Nyíregyháza. Ptaki początkowo zapoznawały się z pingwinami mieszkającymi od stycznia w nowym pawilonie przez przegrodę – mogły się zobaczyć i usłyszeć, jednak nie mogły się spotkać. Pod koniec kwietnia, cała 17-ka wyszła po raz pierwszy na wybieg zewnętrzny. Ptaki mają do dyspozycji duży basen. Na brzegu przygotowano dla nich specjalne zagłębienia, które służą nielotom schronieniem w nocy oraz w czasie chłodu.
Cały czas pytacie nas, kiedy będzie możliwość odwiedzenia zoo i zobaczenia zwierząt na żywo. Niestety, nie potrafimy odpowiedzieć na to pytanie. Mamy nadzieję, że nastąpi to już niebawem.


Czy wiesz że
W naszym ZOO jest ponad 250 gatunków zwierząt.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej