Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Głosuj na nowy wybieg panter śnieżnych w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim Województwa Śląskiego!
Głosuj na nowy wybieg panter śnieżnych w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim Województwa Śląskiego!
12.11.2019
W ubiegłym miesiącu opiekunowie zwierząt drapieżnych w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym przygotowali wniosek o budowę wolier dla Panter śnieżnych, gatunku zagrożonego wyginięciem.
Po dopełnieniu wielu formalności udało się - wniosek przeszedł wszystkie etapy weryfikacji i został dopuszczony do głosowania w I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.
 
Skąd taki pomysł?

W Śląskim Zoo przebywają obecnie dwa osobniki, dla których chcielibyśmy wybudować nowy obiekt, który zapewni zwierzętom lepszy komfort życia a zwiedzającym pozwoli na jeszcze dokładniejszą ich obserwację. Projekt zakłada budowę nowego wybiegu, a nawet trzech, których łączna powierzchnia będzie wynosiła około 1600 m2. Dodatkowo w centralnej części znajdować by się miała platforma widokowa na wysokości około 5-6 metrów.

Powstanie takiej inwestycji pozwoli na odpowiednie dobranie pary zwierząt która będzie mogła się rozmnażać i zasilić populację tego gatunku (w ogrodach zoologicznych jako żywego „banku genów”, jak i wolno żyjących osobników).
 
Głosowanie już trwa! Od 12 do 30.11.2019 r. można głosować w I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Głosować może każdy mieszkaniec Województwa Śląskiego, niezależnie od miejscowości, w której mieszka.

Głosy można oddawać przez internet -> https://ebo.slaskie.pl/pub/vote/start w bardzo prosty sposób:
KROK 1 – wybierz zadania, przydzielając im odpowiednią liczbę punktów (1 punkt na zadania wojewódzkie, od 1 do 3 punktów na zadania z dowolnych podregionów). Jeżeli zmieniłeś zdanie i chcesz inaczej przyznać głosy - kliknij ponownie w zaznaczoną punktację. Możesz też kliknąć ANULUJ WYBÓR na dole strony - wówczas zostaną usunięte wszystkie zaznaczenia.
KROK 2 – uwierzytelnij się, podając swoje dane (imię i nazwisko, numer PESEL, imię matki, numer telefonu).
KROK 3 – potwierdź swój wybór, klikając WYŚLIJ
KROK 4 – zatwierdź oddawane głosy, wpisując kod, który otrzymasz smsem na wskazany numer telefonu oraz klikając ZATWIERDŹ
Po zatwierdzeniu nie będzie możliwości zmiany decyzji lub ponownego głosowania.

W zakładce „Zadania o zasięgu wojewódzkim” (mniej więcej w połowie) znajduje się nasz projekt (MB0-1196-/W/19) „Budowa wolier dla panter śnieżnych (Panthera uncia) w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

Za każdy oddany głos pantery i ich opiekunowie będą Wam bardzo wdzięczni.  
 
https://ebo.slaskie.pl/pub/vote/start
 

Czy wiesz że
Hipopotamy najbliżej spokrewnione są ze świniami, natomiast największe lądowe ssaki - słonie to bliscy krewniacy niewielkich afrykańskich zwierząt - góralków oraz mrównika.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej