Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
IWAN został OJCEM a YATI szczęśliwą MAMĄ
IWAN został OJCEM a YATI szczęśliwą MAMĄ
07.09.2011

w dniu 21.08.2011 r. - pierwszy raz w naszym zoo! - na świat przyszły cztery małe gepardy

Samica Yahti (7 lat) urodzona w Muenster została przekazana do naszego ZOO z Ogrodu Zoologicznego w Bernburgu 10 sierpnia 2010, w ramach europejskiego programu hodowlanego EEP tych drapieżników prowadzonego w ogrodach zoologicznych nalezących do EAZA.

Samiec Iwan (10 lat) urodzony w stołecznym ZOO w 2001 roku przekazany został do chorzowskiego ZOO w roku 2002 wraz z bratem, który niestety padł z powodu wady serca.


Mariaż Iwana z YATI od sierpnia 2010 roku zaowocował wydaniem na świat potomstwa.

Po rocznym okresie wspólnego pobytu w naszym ZOO, na świecie pojawiły się śliczne cztery kocięta. W chwili obecnej matka troskliwie opiekuje się potomstwem i cierpliwie je karmi, od czasu do czasu wychodząc na wybieg zewnętrzny.

Niestety jeszcze nie wiadomo jakiej płci są maluchy. Aby to ustalić musimy cierpliwie poczekać aż podrosną, będą bardziej samodzielne i zaczną wychodzić na wybieg.

Samice rodzą od 3 do 5 młodych po ciąży trwającej od 90 do 95 dni. Młode ważą po urodzeniu od 150 do 450 g. Od matki odłączają się między 13. a 20. miesiącem życia. Gepard może żyć ponad 20 lat.

Dorosłe samce ważą przeciętnie 42-65 kg, z kolei samice 30-45 kg. Długość ciała wynosi od 112 do 150 cm, wysokość w kłębie od 60 do 80 cm, podczas gdy ogon mierzy do 90 cm. Samce są przeważnie większe niż samice, mają także nieco większą głowę i muskularniejsze ciało.

Gepard jest nietypowym członkiem rodziny kotowatych (Felidae), który poluje polegając raczej na swoim wzroku i szybkości, niż z ukrycia. Jest najszybszym zwierzęciem lądowym i na krótkich dystansach może osiągnąć prędkość do 120 km/h. Gepardy są jedynymi wielkimi kotami, które nie ryczą a wydają inne dźwięki. Potrafią ćwierkać, szczekać, syczeć, mruczeć, miauczeć i rechotać.

Nasze maluchy przy próbie zbliżenia swoje niezadowolenie okazują syczeniem.

Gepardy (Acinonyx jubatus) hodowane są w 97 ogrodach zoologicznych na świecie, populacja liczy około 300 osobników. W ostatnich 12 miesiącach urodziło się zaledwie 17 sztuk w 6 ogrodach zoologicznych, w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Obecną liczebność gatunku (na swobodzie) szacuje się na około 12 tysięcy osobników.







Czy wiesz że
Egzotyczne dzioborożce to ptaki znane ze swoich zwyczajów lęgowych. Na czas wysiadywania jaj oraz karmienia młodych, samiec zamurowuje samicę w dziupli. Używa w tym celu błota, odchodów oraz nadgnitych owoców. W tym specyficznym "murze" zostawia jednak otwór, przez który podaje samicy i pisklętom pożywienie. Jest to forma ochrony młodych przed drapieżnikami.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej