Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Narodziny gepardów w śląskim zoo!
Narodziny gepardów w śląskim zoo!
22.11.2019
Od niedawna Śląski Ogród Zoologiczny może pochwalić się dwójką nowych mieszkańców. Są nimi dwa młode gepardy, które przyszły na świat 3 października 2019 r. Jest to pierwsze potomstwo Ignisa - samca urodzonego w Dvur Kralowe, który w Chorzowie mieszka od 2016 r. oraz pochodzącej z Francji samicy Mambo, która do Chorzowa przyjechała z opolskiego zoo w 2017r.

Aby zapewnić młodej mamie maksymalny komfort i możliwie dużą ilość spokoju, narodziny postanowiliśmy zachować w tajemnicy do czasu aż młode trochę podrosną. Przez ten czas samica z młodymi miała do dyspozycji oddzielony od reszty pawilonu kotnik hodowlany, w którym przed wzrokiem zwiedzających osłaniała ją roleta. Czas ten był niezbędny, by Mambo mogła oswoić się z nową sytuacją. Taka decyzja zmniejszyła ryzyko odrzucenia młodych przez matkę w reakcji na stres.

Dziś już możemy oficjalnie pochwalić się narodzinami dwóch gepardów grzywiastych, które obecnie mają już 1,5 miesiąca. Młode szybko rosną i dobrze się rozwijają. Podczas ubiegłotygodniowego badania waga pokazała, że ważą odpowiednio 2400 g i 2800 g (czyli od narodzin przybrały po ponad 2000 g każdy). Możliwe było również sprawdzenie ich płci - wiemy już, że są to dwie samice. Maluchy są śmiałe i energiczne. Powoli zaczynają dokazywać, jednak przez cały czas pozostają pod opieką mamy, od której odłączą się dopiero miedzy 13 a 20 miesiącem życia. Dorosłe samice nie mają swoich terytoriów, jednak prowadzą samotniczy tryb życia. Jedynie niektóre samce pochodzące
z jednego miotu łączą się czasem w niewielkie grupy. Z tego względu młode gepardy po osiągnięciu dojrzałości nie będą mogły pozostać razem z matką - o ich dalszej przyszłości zadecyduje koordynator gatunku.

W najbliższym czasie maluchy i ich mamę będzie można podglądać przez szybę ekspozycyjną gepardziarni. W pomieszczeniu pozostawiona jest skrzynia wypełniona słomą, w której maluchy mogą się zagrzebać w czasie snu - tak ukryte będą niewidoczne dla oczu zwiedzajacych. Przy sprzyjającej pogodzie zwierzęta będą mogły wychodzić na zewnątrz, jednak korzystać będą jedynie z małego, osłoniętego wybiegu na tyłach budynku. Cały czas mamy na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo młodych, dlatego na duży wybieg, widoczny dla zwiedzających wyjdą najprawdopodobniej dopiero wiosną, gdy podrosną a warunki atmosferyczne będą bardziej sprzyjały spacerom.

Tegoroczne narodziny gepardów nie są pierwszymi takimi narodzinami w śląskim zoo. Z podobnej nowiny cieszyliśmy się w 2011 r., gdy rodzicami zostali Yathi i Iwan. Wtedy miot liczył czwórkę młodych - trzech samców i jedną samicę. Odchowane młode nie mogły pozostać z rodzicami, dlatego koordynator gatunku zadecydował o ich wyjeździe do innych ogrodów zoologicznych. Obecnie
z czwórki pozostała już tylko trójka, która przebywa we Francji - Oskara i Atosa zobaczyć można w zoo w Salzburgu a Frelkę - w Le Parc Des Felins w Nesles.
Czy wiesz że
W południowo-wschodniej Azji żyją ciekawe ptaki z podrodziny jerzyków - salangany, których gniazda zbudowane z mchów, alg i traw zlepionych śliną tych ptaków służą do przyrządzania specjału chińskiej kuchni - tzw. zupy z gniazd.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej