Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Narodziny żyrafy.
Narodziny żyrafy.
30.08.2016
Wczoraj o godz. 400 rano przyszła na świat  piękna, zdrowa i silna żyrafa. Pierwsza córka Lindani i ojca Ulembo, którego już niestety nie ma z nami.
Ciekawostką dla wielu na pewno będzie fakt, że ciąża żyrafy trwa aż 15 miesięcy.
Opiekunowie już od kilku tygodni przygotowywali pawilon na pojawienie się maleństwa. Zadbali o to, by cała podłoga była pokrytą miękką ściółką, bowiem żyrafa rodzi na stojąco. Potomstwo przychodzi na świat wydostając się z łona matki  najpierw głową a następnie  przednimi kończynami.
Akcja porodowa przebiegała  bez najmniejszych komplikacji!
Od dłuższego czasu w  pawilonie była zamontowana kamera, by móc zaobserwować całą akcję porodową. Teraz na bieżąco monitorowane jest zachowanie matki i maleństwa co umożliwia śledzenie prawidłowości karmienia.
Niewątpliwie jest to kolejny wielki sukces, a zarazem niesamowita radość dla zoo. Maleństwo czuje się dobrze i pozostaje pod stałą opieką matki.
Lunani, czyli żyrafa urodzona we wrześniu 2015 roku cały czas z wielkim zaciekawieniem przygląda się swojej nowo narodzonej siostrze i na pewno będzie się nią troskliwie opiekować. 
Aktualnie w naszym zoo przebywają Liani z córką Lunani i Lindani z córką, której imię zostanie nadane w wyniku ogłoszonego wkrótce konkursu.
 
Czy wiesz że
Największym noworodkiem świata jest osesek płetwala błękitnego, który waży 2000 kg i mierzy do 7 m długości. Dziennie przybiera on na wadze średnio 90 kg.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej