Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Niecodzienne odkrycie w Kotlinie Dinozaurów
Niecodzienne odkrycie w Kotlinie Dinozaurów
20.07.2009

Informujemy, że w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, w czasie prac remontowych na terenie Skalnej Kotliny Dinozaurów dokonano wiekopomnego odkrycia! Pracujący z mozołem robotnicy natknęli się mianowicie na nadzwyczaj dobrze zachowaną skamieniałość człowieka pierwotnego. Jest to jak dotąd pierwsze tego rodzaju znalezisko notowane na terenie śląskiego ZOO. Obecnie, od kilku dni eksponat ów można podziwiać w miejscu jego odnalezienia. Jak dotąd nie udało się jednoznacznie ustalić przynależności taksonomicznej wykopaliska, a także jej pozycji na szlaku ewolucji człowieka współczesnego....

To oczywiście żart! Faktem jest, że od tygodnia w Kotlinie oglądać można rekonstrukcję praczłowieka, jednak nie jest ona żadnym znaleziskiem, a "jedynie" rzeźbą wykonaną przez artystę rzeźbiarza, pana Henryka Fudali.

Przypominamy jednocześnie, że pomimo tego, iż rzeźba eksponowana jest w Kotlinie Dinozaurów i że niewątpliwie przedstawia człowieka pierwotnego, okresy występowania ludzi i tych wielkich gadów dzieli kilkadziesiąt milionów lat. Szacuje się bowiem, że większość gadów kopalnych, w tym dinozaury, wymarła ok. 65 mln lat temu, podczas gdy linia ewolucyjna ludzi oddzieliła się od linii małp człekokształtnych 5-7 mln lat temu, zaś rodzaj Homo pojawił się na świecie 2,5-3 mln lat temu wraz z nastaniem człowieka zręcznego Homo habilis .

A oto i nasz bohater:

Czy wiesz że
Młode flamingi mają pióra koloru szaro-białego. Dopiero później zaczynają się one przebarwiać na różowo, za co odpowiadają barwniki karotenoidowe znajdujące się w zjadanym przez nie planktonie, głównie w glonach.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej