Od pewnego czasu śląskie zoo jest jednym z zaledwie trzech polskich Ogrodów, w których oglądać można niezwykle rzadkie i zagrożone wyginięciem żółwie świątynne. Są to jedne z największych azjatyckich żółwi bagiennych, których karapaks może mieć długość do 60 cm. W stanie naturalnym zwierzęta te zamieszkują niedostępne, podmokłe tereny, bagna, pola uprawne oraz wolno płynące rzeki Azji Południowo-Wschodniej (głównie Tajlandii, Kambodży oraz południowego Wietnamu).
Niestety ze wzgledu na duże rozmiary ciała żółwie świątynne wciąż są chętnie odłapywane przez tubylczą ludność, następnie sprzedawane i zabijane, a wszystko to po to, aby w konsekwencji trafić na azjatyckie stoły lub posłużyć jako wątpliwej jakości specyfik stosowany w medycynie Dalekiego Wschodu. Jedną z popularnych form ochrony tego gatunku jest jego przetrzymywanie w basenach licznych buddyjskich świątyń, od czego zresztą wywodzi się naukowa nazwa tego żółwia.
Żółwie światynne w naszym ZOO oglądac można w pawilonie ptaszarni.
Ponadto warto przypomnieć, że od niedawna na nowym wybiegu mieszkają nasze wydry, które wcześniej przebywały w starej klatce zlokalizowanej nad brzegiem Stawu Łabędziego.
O szczegółach ich nowego wybiegu przeczytasz tutaj .
A poniżej prezentujemy zdjęcia naszego nowego obiektu przeznaczonego dla wydr: