Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Nowe ekspozycje zwierząt
Nowe ekspozycje zwierząt
10.08.2011

Od pewnego czasu śląskie zoo jest jednym z zaledwie trzech polskich Ogrodów, w których oglądać można niezwykle rzadkie i zagrożone wyginięciem żółwie świątynne. Są to jedne z największych azjatyckich żółwi bagiennych, których karapaks może mieć długość do 60 cm. W stanie naturalnym zwierzęta te zamieszkują niedostępne, podmokłe tereny, bagna, pola uprawne oraz wolno płynące rzeki Azji Południowo-Wschodniej (głównie Tajlandii, Kambodży oraz południowego Wietnamu).


Niestety ze wzgledu na duże rozmiary ciała żółwie świątynne wciąż są chętnie odłapywane przez tubylczą ludność, następnie sprzedawane i zabijane, a wszystko to po to, aby w konsekwencji trafić na azjatyckie stoły lub posłużyć jako wątpliwej jakości specyfik stosowany w medycynie Dalekiego Wschodu. Jedną z popularnych form ochrony tego gatunku jest jego przetrzymywanie w basenach licznych buddyjskich świątyń, od czego zresztą wywodzi się naukowa nazwa tego żółwia.
Żółwie światynne w naszym ZOO oglądac można w pawilonie ptaszarni.Ponadto warto przypomnieć, że od niedawna na nowym wybiegu mieszkają nasze wydry, które wcześniej przebywały w starej klatce zlokalizowanej nad brzegiem Stawu Łabędziego.
O szczegółach ich nowego wybiegu przeczytasz tutaj .

A poniżej prezentujemy zdjęcia naszego nowego obiektu przeznaczonego dla wydr:

Czy wiesz że
Występująca w Polsce dzierzba gąsiorek ma zwyczaj przechowywania zdobyczy - owadów i małych gryzoni nadzianych na kolce tarniny.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej