Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Nowe ryby w Akwarium
Nowe ryby w Akwarium
17.10.2012
Od kilku dni w akwarium naszego zoo można oglądać nową, ciekawą ekspozycję. W jednym ze słonowodnych zbiorników zamieszkały trzy piękne ryby, które ze względu na charakterystycznie wykształcone płetwy piersiowe, przypominające nieco ptasie skrzydła, zaliczane są do grupy skrzydlic. Jest wśród nich: skrzydlica mała (Dendrochirus zebra), skrzydlica z gatunku Dendrochirus brachypterus oraz skrzydlica wachlarzopłetwa (Pterois miles).

Innymi cechami, którymi wyróżniają się wszystkie te ryby są m.in. żywe, kontrastowe ubarwienie, a także promienie płetwy grzbietowej mające postać kolców, z którymi połączone są gruczoły jadowe – prawdopodobnie właśnie tym ognistym barwom oraz piekącemu bólowi, będącemu następstwem ukłucia skrzydlice zawdzięczają swoją synonimiczną nazwę – ognice.

Są to bez wyjątku organizmy drapieżne, polujące na morskie bezkręgowce, a także mniejsze ryby, które przy pomocy swoich okazałych płetw piersiowych zapędzają w miejsce, z którego nie ma ucieczki, a następnie połykają. Chętnie przebywają w pobliżu ginących raf koralowych, zwłaszcza na obszarze mórz tropikalnych będących częścią Oceanów Indyjskiego i Spokojnego. Na skutek działalności człowieka niektóre z nich coraz częściej pojawiają się także w innych akwenach, m.in. w Morzu Śródziemnym oraz w Oceanie Atlantyckim.Na zdjęciu jedna z naszych nowych ryb
Czy wiesz że
Nazwa zamieszkującego Afrykę ibisa czczonego związana jest z faktem, iż przez starożytnych Egipcjan ptak ten otoczony był kultem jako symbol boga Thota - patrona mądrości, który uważany był za wynalazcę hieroglifów, kalendarza, arytmetyki, liczb, etc.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej