Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Nowi mieszkańcy ZOO
Nowi mieszkańcy ZOO
17.11.2010
Przed kilkoma dniami do naszego ZOO przyjechały nowe ptaki. Jednym z nich jest łabędź czarnoszyi (Cygnus melanocoryphus), najmniejszy przedstawiciel rodzaju Cygnus, pochodzący z południowych obszarów Ameryki Południowej. W ZOO przebywały już trzy osobniki tego gatunku - jedna para i jeden samotnik, do którego dołączył nasz nowy nabytek. W związku z tym, że łabędzie czarnoszyje spędzają zimę w ciepłych obszarach południowej Brazylii i Paragwaju, wszystkie ptaki trafiły na "zimowisko" i na wybiegu będzie je można oglądać dopiero wiosną.W ZOO pojawiła się także para bernikli rdzawoszyich (Branta ruficollis). Te piękne, kontrastowo ubarwione ptaki nie były wczesniej prezentowane w naszym Ogrodzie. W naturze gatunek ten zamieszkuje tundrę zachodniej Syberii, a zimuje na wybrzeżach Morza Kaspijskiego i Zatoki Perskiej. Sporadycznie obserwowany jest także w Europie. Bernikle rdzawoszyje są roslinożerne, żerują w płytkiej wodzie i na lądzie. Gniazdują w małych grupach. W ciagu roku wyprowadzają 1 lęg. Jaja wysiaduje samica, lecz samiec pomaga jej w opiece nad potomstwem. Z powodu znacznego spadku ich liczebności w ostatnich latach, bernikle rdzawoszyje uzyskały status gatunku zagrożonego wyginięciem. Są również objęte Konwencją Waszyngtońską.

Nasza para bernikli dzieli obecnie wolierę z berniklami białolicymi oraz cesarkami. Zapraszamy do ich oglądania!Czy wiesz że
Na świecie żyje jeden znany gatunek ssaka o strukturze społecznej podobnej do tej u pszczół. Jest to afrykański gryzoń - golec, w którego społeczności jest królowa, król oraz robotnicy. Królowa jako jedyna wydaje na świat młode, zaś robotnicy kopią chodniki, dostarczają jej pożywienia oraz ją chronią.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej