Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Nowi mieszkańcy zoo
Nowi mieszkańcy zoo
08.04.2019
Wiosna przynosi powiew świeżości do naszego zoo. W piątek, 5.04.2019r. kolekcja naszego zoo powiększyła się o nowy gatunek.
Lwiatki złote sprowadzone zostały z ZooParc de Beauval we Francji. Są to dwa samce - Limao (ur. 2016r.) i Figo (ur. 2017r.) oraz samica Curuba (ur. 2016r.).
Do tej pory w naszym zoo oglądać można było lwiatki złotogłowe. Od naszych nowych mieszkańców odróżnia je ubarwienie - sierść lwiatek złotych ma jednolitą, złotą barwę, zaś w przypadku lwiatek złotogłowych złote umaszczenie występuje tylko na głowie.
Naturalnym środowiskiem naszych nowych mieszkańców są nizinne lasy deszczowe Brazylii. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem, wpisany został do Czerwonej Księgi Gatunków z kategorią EN (zagrożone wyginięciem). Zagrożenie dla tego gatunku początkowo wynikało z masowego odławiania zwierzą jako zwierzęta hodowlane do ogrodów zoologicznych oraz jako zwierzęta domowe. Obecnie wynika ono głównie z wycinania lasów, które stanowią ich naturalne środowisko.W chorzowskim zoo lwiatki złote zajęły wolierę w końcowej części budynku małpiarni, w której do niedawna oglądać można było miko czarne. Uspokajamy, miko nie zniknęły z kolekcji zoo, zostały przeniesione do innej woliery, znajdującej się w środkowej części budynku.

Wraz z liwatkami dotarła do nas również niespełna dwuletnia samica kota argentyńskiego. Kotka o imieniu Prisca przyjechała z Parc des Félins w Nesles we Francji. Przedstawicieli tego gatunek od kilku lat można już obserwować w naszym zoo. Niestety jesienią odeszła mieszkająca u nas samica, od tego czasu samiec pozostał sam na swoim wybiegu. Mamy nadzieję, że nowa towarzyszka przypadnie mu do gustu i doczekają się potomstwa.


Czy wiesz że
W naszym ZOO jest ponad 250 gatunków zwierząt.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej