Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
O pierwszych narodzinach płaszczki
O pierwszych narodzinach płaszczki
20.08.2014

Maleńką płaszczkę jako pierwsza zauważyła w czasie porannych prac pielęgnacyjnych wieloletnia pracownica naszego akwarium. Po konsultacjach z pracownikami innych ogrodów zoologicznych w Polsce, bardziej doświadczonymi w hodowli płaszczek, młodą rybkę delikatnie wyłowiono i przeniesiono do zbiornika na zapleczu hodowlanym.

Płaszczka przez kolejne dni odżywiała się resztkami żółtka, które jest niczym innym jak materiałem odżywczym dla rozwijającego się zarodka. Na szczęście dość szybko zaczęła pobierać także stały pokarm, m.in. mrożoną ochotkę oraz drobno pokrojone stynki.

Płaszczki plamiste to ciekawe chrzęstnoszkieletowe ryby zamieszkujące rzeki Ameryki Południowej, głównie dorzecza Amazonki i Orinoko. Z tego powodu gatunek ten zwany bywa też płaszczką rzeczną lub po prostu słodkowodną. W przeciwieństwie do wielu innych ryb płaszczki są jajożyworodne, a do zapłodnienia dochodzi za pośrednictwem zmodyfikowanych płetw brzusznych pełniących u samców funkcję narządu kopulacyjnego. W niewoli te charakterystyczne ryby mnożą się jednak dość rzadko. Jednorazowo na świecie pojawia się od 1 do 10 rybek, które od narodzin wyglądają jak miniaturki dorosłych osobników. Nasza młoda płaszczka ma aktualnie około 6 cm średnicy i już teraz może poszczycić się dorodnym kolcem jadowym na ogonie.Płaszczka pozostanie na zapleczu przez kolejnych kilka miesięcy pod czujnym okiem pielęgniarzy.

Czy wiesz że
Uważa się, że kałamarnica olbrzymia - tajemniczy, głębinowy głowonóg, prawdopodobnie drugi pod względem wielkości największy mięczak swiata - jest rekordzistką jeśli chodzi o wielkość oczu, których średnica może przekraczać nawet 30 cm.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej