Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Odsłonięcie szkieletu Hipolita
Odsłonięcie szkieletu Hipolita
07.11.2017

SZKIELET HIPOLITA JUŻ GOTOWY

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie zaprasza na odsłonięcie szkieletu zwierzęcia, które było symbolem śląskiego zoo. Hipopotam nilowy Hipolit, bo to o nim mowa, mieszkał w naszym ogrodzie od 1964 roku i był najdłużej mieszkającym zwierzęciem śląskiego zoo. Miał około 2,5-metra długości i 1,3 metra wysokości w kłębie. Jego głowa ważyła ponad 200 kilogramów, a całe ciało blisko 4,5 tony. Chociaż hipopotamy nilowe należą do największych i najniebezpieczniejszych zwierząt Afryki, Hipolit był niezwykle łagodny. Przez 45 lat w śląskim zoo wybieg dzielił ze swą partnerką Hambą, i w tym czasie został ojcem jedenaściorga hipopotamów, które do dziś żyją w europejskich ogrodach zoologicznych.

Zapraszamy od najbliższej soboty do odwiedzenia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, aby z bliska podziwiać szkielet tego wspaniałego zwierzęcia. Szkielet tak dużego hipopotama to jedyny taki egzemplarz w Polsce, wykonany w celach edukacyjnych. Składa się on z 206 kostnych elementów. Jego wykonanie było bardzo skomplikowane ze względu na wiek osobnika oraz kości nadwyrężone osteoporozą. Kilkumiesięczna praca polegała kolejno na zdjęciu skóry, odczyszczeniu kości z mięśni, wypreparowaniu kości i poskładaniu elementów w jedną całość.

Szkielet jest unikalny- faktycznie muzealny i bardzo cenny z kilku powodów (pomijając wszystkie nostalgiczno-uczuciowe, wspomnieniowe fakty). Szkielet został poddany pomiarom morfometrycznym i obserwacjom anatomicznym. Ze szkieletu zostały pobrane próbki do badań histologicznych i  składu pierwiastkowego. Z pierwszych danych wiemy, że Hipolit pod względem kośćca był największym samcem swego gatunku w Polsce i pewnie jednym z największych na świecie. Nie zanotowano zmian patologicznych (wynikających z przebytych chorób, nowotworów, złamań), odnotowano liczne zmiany i deformacje starcze - wynikające z wieku. Na wolności hipopotamy dożywają góra 30 lat, średnio samce 22 lata. Szkielet Hipolita zostanie porównany ze szkieletem dwóch samców (10- i 34-letniego)  pochodzących z innych ogrodów zoologicznych w Polsce, zatem będzie można prześledzić zmiany jakie zachodzą w szkielecie hipopotamów w czasie ontogenezy. Po analizie pierwiastkowej szkieletu ustalone zostanie także np. czy w zębach lub kościach odnotowano np. metale ciężkie. Został również zabezpieczony materiał  DNA.

Odsłonięcie szkieletu Hipolita odbędzie się w sobotę 11.11.2017 r. o godz. 10:00 w pawilonie Słoni.
 

Czy wiesz że
Żyjący w Ameryce Północnej lelek zimowy jest jedynym hibernującym ptakiem na świecie.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej