Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Pierwszy gibon w naszym zoo
Pierwszy gibon w naszym zoo
27.10.2017
W pawilonie mieszkać będzie para gibonów czapników (Hylobates pileatus), objętych ochroną gatunkową i uczestniczących w Europejskim Programie Hodowlanym.

Pierwszy osobnik, czyli wspomniany już solenizant Jantan, przywieziony został do naszego zoo wczoraj w godzinach popołudniowych z zoo w Zurychu. Aktualnie aklimatyzuje się w mnowym miejscu, w części niedostępnej dla zwiedzających. Jantan urodził się w zoo w Zurychu 29.10.2009 roku. Jego rodzicami są: Khamer (samiec ur. 28.11.1984 w Zurychu) oraz Willow (samica ur. 06.05.1987 w Twycross ZOO, UK). W niedługiej przyszłości do Jantana dołączyć ma samica Walli, pochodząca z niemieckiego zoo w Schwerin.

Nowy pawilon gibonów to obiekt jednokondygnacyjny, wykonany w technologii tradycyjnej, przykryty dachem wielospadowym. Zewnętrzna elewacja wykonana została z desek świerkowych. Powierzchnia użytkowa: 86,50 m2, kubatura: 409,1m3, wysokość maksymalna: 7,4 m. W części przeznaczonej dla zwierząt znajdują się naturalne konary drzew, oplecione linami, umożliwiające przemieszczanie się gibonów wewnątrz obiektu. Budynek jest połączony przepustem nad alejką dla zwiedzających oraz linami nad wodą, które latem umożliwią gibonom korzystanie z wyspy. Całkowity koszt budowy budynku wraz z przepustem i konstrukcjami wspinaczkowymi na wyspie to 440 000,00 zł.

Jesli nie macie planów na poniedziałek, zapraszamy na oficjalne powitanie pierwszego z naszych gibonów.
Czy wiesz że
W królestwie zwierząt 75% stanowią owady.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej