Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Podsumowanie roku 2016
Podsumowanie roku 2016
02.01.2017
W lutym do ogrodu przyjechał samiec antylopy nilgau, który dołączył do trzech samic. Dwie z nich kilka tygodni temu wydały na świat potomstwo. Maluchy są zdrowe i silne, i pozostają pod stałą opieką matek.

W marcu do ogrodu przyjechały dwa młode gepardy Ignis i Maji, dla których w przyszłości będziemy sprowadzać samicę, po to, by mogły rozmnażać się w naszym zoo. Również w marcu do ogrodu przyjechały dwie świnie rzeczne – Jagoda i Melisa, które początkowo były bardzo wystraszone. Po kilku tygodniach intensywnej pracy opiekunów, codziennym prowadzeniu treningów medycznych, obecnie Jagoda i Melisa wspaniale współpracują i są niezwykle sympatycznymi świnkami. Dla nich również w przyszłości sprowadzony zostanie samiec, ale póki co są za młode, by mogły już zostać matkami.

W drugiej połowie roku do zoo przyjechały najmniejsze małpki świata – pigmejki. Samiec i samiczka szybko zbliżyli się do siebie i mamy nadzieję, że młoda samica wkrótce urodzi młode. Skoro mowa o najmniejszych mieszkańcach, dla przeciwwagi przypomnimy o długo wyczekiwanym przez wszystkich transporcie słoni. Po ponad rocznej przerwie do zoo przyjechały słonie Scott i Ned. Dwaj bracia bardzo szybko się u nas zaaklimatyzowali i obecnie obserwujemy ich ogromne postępy podczas codziennych, kilkugodzinnych treningów. Powrót słoni to wielki sukces i ogromna radość dla całego ogrodu i zwiedzających.

W 2016 roku wybudowany został nowy budynek dla osłów Poitou, w którym już zamieszkały dwie młode oślice wraz z długoletnim mieszkańcem zoo - osłem Pako, który już kilkukrotnie został ojcem. Oczywiście liczymy na to, że w przyszłości na świat przyjdą kolejne jego dzieci.

Ponadto w 2016 roku do ogrodu przyjechały kangury rude, otocjon wielkouchy, samiec jelenia milu, samiec mandryla, tamaryny czarnouche. W ostatnich tygodniach w ogrodzie zamieszkały dwie pantery śnieżne, a do samic lwa dołączył niezwykle przystojny, młody samiec Bolek, który już po kilku tygodniach pobytu u nas staje się nowym przywódcą stada. Ale transporty odbywały się w obydwóch kierunkach. Do nowych ogrodów wyjechały m.in. urodzone ubiegłej zimy wilki grzywiaste, w Turcji zamieszkał jeden z naszych pancerników, zaś do Czech wyjechał samiec lamparta perskiego - Zeman, u nas znany raczej jako Zenek.

W ubiegłym roku na świat przyszło wiele zwierząt. Sekcja zwierząt kopytnych powitała m.in.: arui, kuce szetlandzkie, kudu wielkie, siki wietnamskie, elandy i oczywiście żyrafkę Lunę, która szybko podbiła serca pracowników i wielu zwiedzających. Sekcja ptaków również w tym roku nie próżnowała. Wykluły się m.in. pelikany, słowik chiński, ararauna, czapla nadobna oraz pierwszy raz w historii ogrodu kukabury chichotliwe.

Był to również czas pożegnań. Wielką stratą dla ogrodu było odejście samca żyrafy Ulembo, który pozostawił po sobie dwie piękne córki Lunę i Lunani. Najtrudniejszym momentem było pożegnanie naszego długoletniego przyjaciela - hipopotama Hipolita, dla którego w przyszłości planujemy postawić pomnik. W Sylwestra odszedł od nas także senior gepardziego rodu – Iwan.

W 2016 roku na terenie ogrodu zorganizowaliśmy kilka cyklicznych imprez, takich jak: Dzień Lasu, Dzień Pszczoły Miodnej, Dzień Dziecka, Nocne Zwiedzanie Zoo, Dzień Zwierząt oraz wyjątkową imprezę dla dzieci niepełnosprawnych - Wieczór Marzeń. Od tego roku wprowadziliśmy pokazowe karmienia zwierząt. Zaczęliśmy od pelikanów, pand małych oraz niedźwiedzi brunatnych. Spotkania te cieszą się dużą popularnością i już w 2017 roku lista pokazowego karmienia zostanie rozbudowana o kolejne ciekawe gatunki.

Po kilku latach starań otrzymaliśmy również niezwykle prestiżową nagrodę – Marka Śląskie w kategorii Turystyka i Rekreacja, co stanowi dla nas ogromne wyróżnienie.

Ostatnim dużym wydarzeniem było ponowne otwarcie akwariów. Teraz w nowych, powiększonych zbiornikach można zobaczyć, jak pływają duże ryby, w tym płaszczki i piranie paku.

Prawda, że udany rok? Oczywiście nie możemy zapomnieć o Was, Drodzy Internauci. Każdego dnia jest Was z nami coraz więcej. Otrzymujemy od Was wiele pozytywnych informacji i komentarzy, które są dla nas motywacją do dalszego działania. Zostańcie z nami!
Czy wiesz że
Najdłuższym dziobem w stosunku do długości ciała może pochwalić się koliber mieczodziobek. Ptak ten mierzy do 13,5 cm, z czego około 10,5 cm przypada na dziób.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej