Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Pora na gadzi 'come back'
06.09.2013

W czwartek po południu w Pawilonie Egzotycznym zamieszkały w końcu dawno w Chorzowie nie widziane kajmany okularowe, niegdyś prezentowane w pawilonie antylop, a później przebywające w depozycie w Zoo Safari w Borysewie. Długa absencja tych krokodyli była spowodowana faktem, że po przebudowie antylopiarni i stworzeniu tam ekspozycji dla grupy pazurkowców, nie mieliśmy w Chorzowie miejsca nadającego się na ekspozycję kajmanów.

Dopiero dzięki Funduszom Unijnym, które umożliwiły gruntowne przebudowanie ptaszarni, realne stało się stworzenie dogodnych warunków do życia także krokodylom. Od tej pory cztery nasze kajmany okularowe będą miały do swej dyspozycji zarówno pomieszczenie wewnętrzne, jak i zewnętrzny wybieg z basenem.


Kajmany okularowe to średniej wielkości krokodyle, pochodzące z Ameryki Południowej i Środkowej, i reprezentujące rodzinę aligatorowatych. Ich charakterystyczną cechą, której zawdzięczają swą nazwę jest kościsty twór widoczny poniżej oczodołów, między oczami, przypominający poprzeczkę okularów.

Ekspozycję kajmanów oglądać można już od najbliższej soboty.
Serdecznie zapraszamy!


Wczoraj pojawił się również w zoo zupełnie nowy gatunek – para dziwonosów, czyli sporej wielkości kaczek zamieszkujących w naturze tropikalne regiony Ameryki Południowej i Środkowej, Azji Południowo-Wschodniej oraz Afryki wraz z Madagaskarem. Występuje u nich wyraźny dymorfizm płciowy, a samiec, poza kolorowym upierzeniem, odróżnia się od samicy także charakterystyczną naroślą na dziobie. Gdy zakończy się okres kwarantanny, para dziwonosów zamieszka na stawie wokół wyspy lemurów wari czerwonych.

Czy wiesz że
Jedynym zakątkiem w Europie zamieszkiwanym przez małpy jest Gibraltar, na którym występują magoty.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej