Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Powrót pingwinów do Chorzowa! Rusza budowa nowego obiektu!
Powrót pingwinów do Chorzowa! Rusza budowa nowego obiektu!
11.04.2019

Mówimy o powrocie a nie o sprowadzeniu nowego gatunku, gdyż pierwsze pingwiny trafiły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w 1963r. Były to trzy pingwiny Humboldta, które przypłynęły do Polski z Holandii na pokładzie PZM "Świetlik". Nieloty szybko zyskały sympatię zwiedzających i stały sie ich ulubieńcami - co rok odwiedzało je około 1milion osób. W archiwach przetrwało bardzo niewiele informacji dotyczących obecności tego gatunku w kolekcji ogrodu. Z zachowanych danych wynika, że pingwiny oglądać można było w śląskim zoo do października 1977r., kiedy to odnotowano upadek ostatniego osobnika.

W celu ponownego sprowadzenia pingwinów do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego konieczne jest wybudowanie nowego budynku i basenów ze stacją uzdatniania wody. Obiekt powstanie na dotychczasowym wybiegu nosorożców, w sąsiedztwie budynku małpiarni. W jego skład wejdzie budynek z zapleczem gospodarczym oraz basenem zewnętrznym o pojemności 220 m3, przy którym obserwować będzie można zwierzęta. Budynek o powierzchni zabudowy 323,83m2  i kubaturze 1070,27m 3 w najwyższym punkcie osiągnie 3,5m wysokości.
Nie będzie on udostępniany zwiedzającym. W jego wnętrzu znajdą się niezbędne do obsługi basenu urządzenia oraz pomieszczenia, w których na czas choroby i zabiegów hodowlanych pojedyncze osobniki oddzielane będą od reszty stada. Zwiedzający będą mogli obserwować pingwiny na wybiegu zewnętrznym, pośród skał i zakamarków. Możliwa będzie również obserwacja ptaków pod wodą dzięki umożliwiającej to konstrukcji basenu.


Wizualizacja budynku dla pingwinów.

 

Projekt nowego obiektu został wykonany przez mgr inż. arch. Piotra Gryszkę ze studia architektonicznego Minima Architekci Sp. z o.o. Sp.k. w Krakowie. Wykonawcą inwestycji jest firma
Milimex Sp. z.o.o. z Siemianowic Śląskich, która w przetargu złożyła najkorzystniejszą cenę i warunki realizacji inwestycji.

11.04.2019r. odbyła się uroczysta inauguracja budowy. Akt erekcyjny nowego obiektu podpisali: Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Przedstawiciel Zarządu Województwa Śląskiego Izabela Domogała, Wiceprezydent Miasta Chorzów Marcin Michalik, Wiceprezes Zarządu WPKiW S.A. Marek Widuch, Prezes Zarządu Milimex S.A. Eugeniusz Sowa oraz Dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego Jolanta Kopiec.
Budowa planowo ma zakończyć się jesienią. Na ten czas planowane jest także sprowadzenie pingwinów Humboldta.

Pingwiny Humboldta (Spheniscus humboldti), nazywane również pingwinami peruwiańskimi, występują na wybrzeżach Peru i Chile. Ich naturalnym środowiskiem są morskie wybrzeża w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta, któremu zawdzięczają swoją nazwę. Są to średniej wielkości ptaki, osiągające 56–70 cm długości ciała i wagę około 3.6-5.9 kg. Pingwiny te, obok pingwinów z Galapagos należą do najbardziej zagrożonych gatunków tych ptaków. Obecnie liczebność ich populacji szacuje się
na nie więcej niż 50 000 osobników.
 

Czy wiesz że
Królowe niektórych gatunków termitów mogą przeżyć nawet 50 lat, co czyni z nich prawdziwe rekordzistki w świecie owadów.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej