Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Pożegnanie Faith
Pożegnanie Faith
14.12.2018
Każdy kto kiedykolwiek miał przyjemność z nią pracować wie, że była wyjątkowa. Zrównoważona, przyjazna i mądra. Lubiła swoich opiekunów, ufała im, pozwalała sobie pomóc, gdy było to konieczne.

Po urodzeniu swojego ostatniego dziecka miała bardzo obrzęknięte i twarde wymię, przez co młoda nie potrafiła zassać mleka. Po kilku nieudanych próbach karmienia, Faith położyła się i pozwoliła opiekunowi uchwycić strzyki i podstawić do nich malutką Hope.  Ktoś może powiedzieć, że to antropomorfizacja, ale nie! Faith była naprawdę wyjątkowa.

Ostatnie miesiące jej życia nie były łatwe, na skutek złego ukrwienia pojawiły się choroby skóry, odleżyny i rany.  Ich codzienne czyszczenie i opatrywanie na pewno nie były przyjemne, ale cierpliwie pozwalała opiekunom na  ich pielęgnację.

Miała wyjątkowo  długie i dobre życie. Urodziła się około 1970 roku w Południowej Afryce. Jej matka prawdopodobnie zginęła z rąk kłusowników. Jako dwulatka wraz z grupą innych osieroconych młodych nosorożców przyjechała do Europy, a od 1982 roku mieszkała w naszym zoo.  Kochana przez wszystkich, głaskana, drapana , rozpieszczana….
Wraz ze swoim partnerem Bosiem doczekała się pięciorga potomstwa.  W ubiegłym roku „adoptowała” młodziutką Nambi.

Jeszcze kilka tygodni temu wraz z pozostałymi samicami biegała (!!!) w deszczu na wybiegu. Taką ją zapamiętamy.

Faith odeszła kilka dni przed planowaną przeprowadzką do nowego budynku… Koło Jej życia się zamknęło.
Czy wiesz że
Hipopotamy najbliżej spokrewnione są ze świniami, natomiast największe lądowe ssaki - słonie to bliscy krewniacy niewielkich afrykańskich zwierząt - góralków oraz mrównika.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej