Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Ptasie nowości
Ptasie nowości
24.05.2011

W ostatnich kilku dniach nasz ogród wzbogacił się o nowe gayunki ptaków. Przybyła do nas m.in. samica żurawia koroniastego (Balearica regulosum), gatunku występującego w Afryce, na południe od Sahary. Jest to niezwykle piękny żuraw z charakterystycznym pękiem sztywnych, cienkich piórek na głowie, tworzących rodzaj korony.
Choć żurawie koroniaste zjadają pokarm roślinny i zwierzęcy, nasza samica zdecydowanie preferuje larwy mącznika młynarka oraz świerszcze.


Samica żurawia koroniastego


W oczekiwaniu na samca do pary, nasza samica zamieszkała na wybiegu dawniej zajmowanym przez marabuta, który przeniesiony został na obszerny wybieg alpak. Teraz ten afrykański kuzyn bocianów dosłownie pławi się na otwartej przestrzeni porośniętej jaskrami i inną roslinnością łąkową.


Marabut afrykański


Samicy natomiast doczekał się nasz samotny dotąd samiec kaczki bahamskiej - jednej z ładniejszych i spokojniejszych kaczek, pochodzącej z Karaibów, Wysp Galapagos i Ameryki Płd. Sądząc po reakcjach ptaków, parka szybko przypadła sobie do gustu :)
Kaczki bahamskie dzielą obecnie wolierę z czaplami i żurawiami stepowymi - mają tam do dyspozycji zbiornik wodny oraz sporo miejsc porosniętych trawą i krzewami. Mamy nadzieję, że w tych warunkach doczekamy się licznego potomstwa tych ptaków...

A oto i one:


Para kaczek bahamskich


Nowym gatunkiem w zoo są także gęsi tybetańskie (indyjskie, Anser indicus ), których para zamieszkała na wybiegu z samicą żurawia mandżurskiego i grupą flamingów. Gęsi indyjskie zamieszkują Azję Środkową (tu wyprowadzają lęgi), natomiast zimują w płn. Indiach. Między tymi okresami ptaki te wędrują nad Himalajami, przelatując na wysokości nawet 8000-9000 m n.p.m.


Gęś indyjska


Ponadto możemy pochwalić się najnowszymi ptasimi przychówkami: w ostatnich dniach wykluły się bernikle kanadyjskie , a w gnieździe na wyspie kormoranów stwierdziliśmy kilkudniowe pisklę...


Pisklę kormorana czarnego w gnieździe

Czy wiesz że
Najdłuższym dziobem w stosunku do długości ciała może pochwalić się koliber mieczodziobek. Ptak ten mierzy do 13,5 cm, z czego około 10,5 cm przypada na dziób.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej