Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
To już 55 lat - czekamy na zdjęcia i wspomnienia
To już 55 lat - czekamy na zdjęcia i wspomnienia
19.02.2013

To będzie wyjątkowy rok dla naszego zoo. W 2013 roku mija bowiem 55 lat od otwarcia tego, jednego z największych polskich ogrodów zoologicznych.
Choć decyzja o utworzeniu śląskiego zoo zapadła już w 1950 roku, to jednak oficjalne otwarcie ogrodu miało miejsce dopiero w roku 1958.

Z okazji obchodów 55-lecia, które planowane są na wrzesień br. chcielibyśmy prześledzić historię powstawania i rozwoju naszego zoo i przygotować specjalną, rocznicową wystawę fotograficzną ”55 lat śląskiego zoo w fotografii”.

Z tego powodu zachęcamy wszystkich sympatyków i pracowników naszego ogrodu do „przekopania” swojej pamięci oraz domowych archiwów w poszukiwaniu zdjęć, a także wszelkiego rodzaju prywatnych historii i anegdot wiążących się z tym ważnym dla nas miejscem.
Będziemy wdzięczni za podzielenie się z nami swoimi wspomnieniami oraz wypożyczenie zdjęć dokumentujących zmiany zachodzące w zoo na przestrzeni tych wszystkich lat.Wybieg niedźwiedzi brunatnych, 1960 rok.


Nadsyłane fotografie powinny być na odwrocie podpisane rokiem wykonania oraz imieniem i nazwiskiem autora, aby po zakończeniu wystawy możliwy był ich zwrot właścicielom. Do przesłanych materiałów należy ponadto dołączyć pisemną zgodę na ich publikację, zarówno w czasie wystawy, jak i w drukowanych materiałach promocyjnych Ogrodu.

Na fotografie czekamy tylko do końca kwietnia! Każda osoba, której zdjęcia lub wspomnienia zostaną wykorzystanie, otrzyma w prezencie aktualny przewodnik po Śląskim Ogrodzie Zoologicznym oraz zaproszenie do jego zwiedzania.

Anegdoty i wspomnienia można nadsyłać drogą elektroniczną na adres dydaktyka@slaskiezoo.pl, natomiast zdjęcia należy przekazywać osobiście do sekretariatu zoo lub wysłać pocztą na adres : Śląski Ogród Zoologiczny, Promenada Gen. Jerzego Ziętka 7, 41-501 Chorzów.

Zgoda na publikację już wkrótce dostępna będzie tutaj.

Czy wiesz że
Egzotyczne dzioborożce to ptaki znane ze swoich zwyczajów lęgowych. Na czas wysiadywania jaj oraz karmienia młodych, samiec zamurowuje samicę w dziupli. Używa w tym celu błota, odchodów oraz nadgnitych owoców. W tym specyficznym "murze" zostawia jednak otwór, przez który podaje samicy i pisklętom pożywienie. Jest to forma ochrony młodych przed drapieżnikami.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej