Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów
TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów
08.03.2020
W tym roku od 9 do 15 marca pod hasłem #chronimyGINĄCEgatunki będziemy wspólnie świętować TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów i opowiadać Wam, jaka jest rola oraz misja współczesnych ogrodów zoologicznych, a szczególnie jak ogrody przyczyniają się do ochrony i ratowania ginących gatunków. Łączymy ludzi i zwierzęta z całego świata, by działać na rzecz ochrony przyrody.

Świętujcie razem z nami i wrzucajcie na swój profil na fb 11 marca zdjęcie swojego ulubionego mieszkańca naszego zoo z hasztagiem #chronimyGINĄCEgatunki oraz #TMOZiA #DMOZiA. Dołączcie do wydarzenia na fb „TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów: https://www.facebook.com/events/229216304789048/. 


Jednym głosem będziemy mówić, że ogród zoologiczny to nie cyrk, menażeria ani schronisko. Naszym zadaniem jest ochrona przyrody, by ocalić wspólny świat ludzi i zwierząt. Misję tę realizujemy poprzez:
- edukację przyrodniczą
- uczestnictwo w programach ochrony różnych gatunków zwierząt
- prowadzenie ksiąg rodowodowych
- prowadzenie badań naukowych
- wspieranie zagrożonych gatunków w warunkach in situ - czyli w miejscu ich naturalnego występowania.

Dzięki wiedzy i doświadczeniu pracowników ogrodów zoologicznych możemy m.in. nieść pomoc zagrożonym zwierzętom w Australii, prowadzić projekty reintrodukcji (wprowadzenia do miejsca, w którym gatunek kiedyś występował) różnych gatunków zwierząt. Niektóre ogrody prowadzą również rehabilitację rodzimych gatunków zwierząt lub dają schronienie skonfiskowanym przez celników okazom objętym Konwencją Waszyngtońską CITES.

Poza tym, ogrody zoologiczne to prawdziwe wyspy zieleni w miejskiej dżungli lub na obrzeżach wielkich aglomeracji. Dają wypoczynek oraz możliwość kontaktu ze zwierzętami i obserwacji przyrody. Zwierzęta, które są w ogrodach zoologicznych, już od wielu dziesięcioleci nie pochodzą z natury, pochodzą z wymiany między ogrodami. A ta, jak i wiele innych kwestii związanych z hodowlą i dobrostanem zwierząt, jest nadzorowana przez organizacje, do których należą ogrody tj.: EAZA, WAZA, EARAZA.

I właśnie o tym wszystkim chcemy Wam opowiedzieć podczas TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Działajmy wspólnie dla dobra zwierząt, by chronić przyrodę!Razem #chronimyGINĄCEgatunki!


Plan wydarzenia w śląskim zoo:
  • poniedziałek w godzinach 11:00-13:00 - spotkanie z opiekunem nosorożców białych;
  • wtorek między 11:00 a 13:00 - spotkanie z opiekunami jeleni milu oraz addaksów;
  • środa o 11:30 i 15:00 - wizyta u pingwinów peruwiańskich (w grupach do 10 osób) - rezerwacja na 11:30, rezerwacja na 15:00;
  • czwartek o 13:30 - pokazowe karmienie pand małych oraz spotkanie z ich opiekunem;
  • piątek o 12:00 - spotkanie z opiekunami naszych ambasadorów - irbisów.

Każdego dnia pracownicy zoo czekać będą na gości przy wybiegach zwierząt, o których opowiedzą.

Ponadto od środy do końca weekendu będzie na Was czekać gra terenowa z nagrodami. Pytajcie o nią przy kasach biletowych :)
Czy wiesz że
Nazwa zamieszkującego Afrykę ibisa czczonego związana jest z faktem, iż przez starożytnych Egipcjan ptak ten otoczony był kultem jako symbol boga Thota - patrona mądrości, który uważany był za wynalazcę hieroglifów, kalendarza, arytmetyki, liczb, etc.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej