Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Uroczyste otwarcie akwarium.
Uroczyste otwarcie akwarium.
21.12.2016
W uroczystości uczestniczyli  goście specjalni, wśród których był Członek Zarządu Województwa Śląskiego Pan Henryk Mercik, Dyrektor Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” Pan Poseł Andrzej Sośnierz, a także Pani Prorektor ds. Rozwoju i Promocji Uczelni prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec – Plinta oraz Zarząd WPKiW SA w osobach Panów  Andrzeja Wyrobiec i Marka Widucha. Warto nadmienić, że Śląski Uniwersytet Medyczny sponsoruje sumy mieszkające w naszym zoo. Pani Dyrektor Jolanta Kopiec, dokładnie opowiedziała o przebudowie Akwarium , która trwała od kwietnia br. 
Nowe zbiorniki zostały wykonane w technologii monolitycznej, żelbetowej z przeszkleniami wystawienniczymi wykonanymi z masywnego akrylu o wymiarach: grubość 60 mm, szerokość 468mm, wysokość 150 mm. W nowych zbiornikach zamieszkały m.in. płaszczki i sumy.
Płaszczki przyjechały do naszego ogrodu z Poznania i mierzyły wtedy zaledwie 15 centymetrów. Dziś są znacznie większe, dlatego konieczne było przebudowanie dla nich zbiorników. Nowy zbiornik ma pojemność ponad 20m3, natomiast zbiornik, w którym mieszkają sumy i piranie paku jest nieco mniejszy o pojemności prawie 17 m3 wody.
Aranżacja wystroju wewnątrz zbiorników jest wykonana w technologii systemu tzw. „sztucznej skały”. Przestrzeń nad zbiornikami oraz ściany obok zbiorników są wykonane w technologii „zielonej ściany”.
W obiekcie zabudowany został także system wentylacji i osuszania powietrza, który zlikwidował problem osadzania się wody na ścianach zaplecza.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania akwarium, w którym można przyjemnie spędzić wiele godzin podczas spaceru po naszym ogrodzie. 
Czy wiesz że
Najdłuższym dziobem w stosunku do długości ciała może pochwalić się koliber mieczodziobek. Ptak ten mierzy do 13,5 cm, z czego około 10,5 cm przypada na dziób.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej