Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
W hali coraz bardziej egzotycznie - AKTUALIZACJA
W hali coraz bardziej egzotycznie - AKTUALIZACJA
03.03.2014

W hali wolnych lotów każdy z łatwością odnajdzie wiele ciekawych okazów pochodzących z tropikalnych obszarów Azji Południowo-Wschodniej, w tym także delikatne storczyki i mięsożerne dzbaneczniki.

Warty podkreślenia jest fakt, że posadzone jesienią rośliny bardzo dobrze się tu czują, co przejawia się tym, że niektóre z nich wyraźnie urosły, a inne zaczęły kwitnąć.

Jako pierwszy w nowych warunkach "oszalał" bananowiec, który bez ustanku kwitnie i owocuje. Jego owoce nie wyglądają może jak te, które znamy ze sklepów, ale nie są one przecież sztucznie pędzone i dojrzewane....


bananowiec




Wśród innych gatunków, które obecnie kwitną są również m.in. storczyk z rodzaju Phalaenopsis oraz róża chińska o pięknych czerwonych, choć krótkotrwałych kwiatach.


storczyk...




oraz róża chińska




Pojawiła się także kolba kwiatostanowa u Colocasia sp., ale jej zdjęcie pokażemy, gdy się w pełni rozwinie.


Aktualizacja 17.03.2014


Poniżej zapowiadane zdjęcie Colocasia sp. - piękny kwiatostan, nieco inny niż kwiaty znane z kwiaciarni.




Zaraz obok obserwować możemy szaleństwo rodzaju Cycas, który po okresie adaptacji do nowych warunków wypuszcza na wiosnę młode liście.




Natomiast w Kotlinie Dinozaurów, jak co roku, chociaż w tym nieco wcześniej, zakwitł wawrzynek wilczełyko - chroniona w Polsce roślina zwiastująca nadejście wiosny.



Zachęcamy do zwiedzania i oglądania w zoo... także świata roślin.

Czy wiesz że
Największym przedstawicielem nietoperzy jest azjatycki kalong (Pteropus vampyrus), którego rozpiętość skrzydeł może wynosić nawet 1,5 m, a masa ciała waha się w okolicach 1 kg.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej