Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
W oczekiwaniu na orłosępy
W oczekiwaniu na orłosępy
13.06.2014

W tym tygodniu dobiegł końca remont starej woliery orłów i innych ptaków drapieżnych, w perspektywie przeznaczonej dla nowego w Chorzowie gatunku - orłosępów brodatych.

Zakres prac obejmował m.in. odnowienie skałek, naprawę oczka wodnego oraz fosy, otynkowanie ścian, a przede wszystkim wykonanie specjalnych półek pod gniazda lęgowe, które ptaki te budują we wnękach skalnych.

Oto efekty:









Ze względu na fakt, że orłosępy objęte są europejskim programem hodowlanym, musieliśmy wcześniej zgłosić koordynatorowi chęć rozpoczęcia hodowli tego gatunku. Do czasu otrzymania jego pozytywnej decyzji, w odnowionej wolierze mieszkać będą czapelki nadobne i ślepowrony. Mamy jednak nadzieję, że już w przyszłym roku otrzymamy rekomendację na sprowadzenie do Chorzowa pary tych ptaków.


Orłosępy brodate (Gypetus barbatus) to duże ptaki zamieszkujące górskie obszary południowej Europy, krajów Maghrebu, Bliskiego Wschodu, centralnej Azji, a także wschodniej Afryki.
Ich cechą charakterystyczną jest woskówka porośnięta czarnymi piórami, tworzącymi "bródkę".
W ciekawy sposób zdobywają również pokarm. Zjadają padlinę, natomiast większe kości unoszą w powietrze i zrzucają na skały, starając się je rozbić. Podobnie robią z żółwiami. Do tego faktu nawiązuje legenda, według której jeden z tragediopisarzy greckich - Ajschylos zginął trafiony w głowę skorupą żółwia zrzuconą właśnie przez orłosępa.

Czy wiesz że
Ryjówka etruska (Suncus etruscus) uważana jest za najmniejszego ssaka żyjącego obecnie na świecie. Maksymalna długość jej ciała wynosi do 48 mm, a łącznie z ogonem - do 80 mm.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej