Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
W oczekiwaniu na orłosępy
W oczekiwaniu na orłosępy
13.06.2014

W tym tygodniu dobiegł końca remont starej woliery orłów i innych ptaków drapieżnych, w perspektywie przeznaczonej dla nowego w Chorzowie gatunku - orłosępów brodatych.

Zakres prac obejmował m.in. odnowienie skałek, naprawę oczka wodnego oraz fosy, otynkowanie ścian, a przede wszystkim wykonanie specjalnych półek pod gniazda lęgowe, które ptaki te budują we wnękach skalnych.

Oto efekty:

Ze względu na fakt, że orłosępy objęte są europejskim programem hodowlanym, musieliśmy wcześniej zgłosić koordynatorowi chęć rozpoczęcia hodowli tego gatunku. Do czasu otrzymania jego pozytywnej decyzji, w odnowionej wolierze mieszkać będą czapelki nadobne i ślepowrony. Mamy jednak nadzieję, że już w przyszłym roku otrzymamy rekomendację na sprowadzenie do Chorzowa pary tych ptaków.


Orłosępy brodate (Gypetus barbatus) to duże ptaki zamieszkujące górskie obszary południowej Europy, krajów Maghrebu, Bliskiego Wschodu, centralnej Azji, a także wschodniej Afryki.
Ich cechą charakterystyczną jest woskówka porośnięta czarnymi piórami, tworzącymi "bródkę".
W ciekawy sposób zdobywają również pokarm. Zjadają padlinę, natomiast większe kości unoszą w powietrze i zrzucają na skały, starając się je rozbić. Podobnie robią z żółwiami. Do tego faktu nawiązuje legenda, według której jeden z tragediopisarzy greckich - Ajschylos zginął trafiony w głowę skorupą żółwia zrzuconą właśnie przez orłosępa.

Czy wiesz że
Jedynym zakątkiem w Europie zamieszkiwanym przez małpy jest Gibraltar, na którym występują magoty.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej