Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Weekend atrakcji za nami
Weekend atrakcji za nami
11.08.2014

W sąsiedztwie pawilonu dydaktycznego zlokalizowana była dwudniowa wystawa roślin mięsożernych, profesjonalnie przygotowana przez Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze ‘CarniSana’.

Dzięki temu każdy mógł z bliska przyjrzeć się licznym okazom roślin, które wabią owady wydzielanymi feromonami, a następnie chwytają je za pomocą ciekawie wykształconych pułapek. Na wystawie oglądać mogliśmy więc zarówno niepozorne rosiczki, tłustosze i nieco większe muchołówki, jak również dorodne okazy kapturnic i dzbaneczników. Prawdziwą bombą były jednak okazy ładnie ukwieconych pływaczy, które swe ofiary chwytają do niewielkich pęcherzyków umieszczonych na pędach.

Wiele z prezentowanych roślin można było także zakupić i przy okazji uzyskać wyczerpującą informację na temat wymaganych warunków hodowli.



W drewnianej altanie zebrano wiele okazów roślin mięsożernych...


które razem stworzyły prawdziwy 'mięsożerny obraz' :)


komu kapturnicę, komu?



Niewątpliwym urozmaiceniem naszej trasy zwiedzania było także stoisko CITES zorganizowane przez funkcjonariuszy Izby Celnej w Katowicach.

Było to pierwsze w tym roku spotkanie w ramach trwającej kolejny rok z rzędu akcji edukacyjno-informacyjnej poświęconej zagadnieniom związanym z Konwencją Waszyngtońską. Zwiedzający mogli obejrzeć zgromadzone eksponaty, m.in. nalewki z wężami, kolce jeżozwierza, buty i kapelusze wykonane z gadzich skór, fragmenty futer, wypreparowane czaszki, a nawet całe okazy wypchanych zwierząt. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się zwłaszcza młody wypchany baribal, nadany w paczce z Kanady…

Spotkanie z celnikami było dogodną okazją, aby zorientować się w obowiązujących przepisach oraz możliwych konsekwencjach nawet nieumyślnego przemytu produktów pochodzących z gatunków zagrożonych wyginięciem.



Skonfiskowane okazy niezmiennie wszystkich intrygują...


a czy skłaniają też do refleksji?


Kolejna porcja wiedzy na ten temat już w ostatni wakacyjny weekend — 30 i 31 sierpnia!

Zapraszamy!

Czy wiesz że
Motyl Calpe eustrigata żywi się krwią tapirów malajskich. Jest to jedyny znany przedstawiciel motyli będący pasożytem.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej