Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Wyniki żołędziowego konkursu
Wyniki żołędziowego konkursu
14.12.2012

Konkurs ogłoszony został na początku października i już w pierwszym tygodniu jego trwania do zoo dowieziono kilkaset kilogramów żołędzi. W ciągu niespełna dwóch miesięcy do akcji przyłączyło się 39 szkół podstawowych oraz 103 przedszkola z naszego województwa, co dodatkowo cieszy - nie tylko z Chorzowa i miast sąsiednich, ale także z nieco dalej położonych miejscowości. Łącznie w zbiórkę zaangażowało się 1904 uczniów ze szkół podstawowych oraz 6648 przedszkolaków, którzy zdołali zebrać bagatela 18 481 kg dębowych owoców!!


Z uwagi na fakt, że biorące udział w konkursie grupy różniły się znacznie wielkością, waga dostarczonych do zoo żołędzi, zaokrąglona do liczb całkowitych, dzielona była następnie przez liczbę dzieci zaangażowanych w zbiórkę, a otrzymany wynik zaokrąglono do dwóch miejsc po przecinku.

Miło nam poinformować, że po zastosowaniu powyższych kryteriów, laureatami konkursu zostały następujące placówki:

a) Przedszkola:

1. Gminne Przedszkole w Miedźnie (6-latki)

2. Przedszkole nr 26 w Rybniku (grupa Słoneczka)

3. Przedszkole nr 16 im. Cz. Janczarskiego w Żorach (grupa Jeżyki)

b) Szkoły Podstawowe:

1. Szkoła Podstawowa im. J. Lompy w Lubszy

2. Szkoła Podstawowa w Ziemięcicach

3. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. A. Mickiewicza w Kaletach

Pełna lista uczestników dostępna jest w tym pliku.


Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim dzieciom oraz nauczycielom, którzy w tak pozytywny sposób zareagowali na nasz apel, dziękujemy – w imieniu naszym oraz naszych podopiecznych…



Żołędzie są przysmakiem wielu leśnych gatunków zwierząt. Wśród mieszkańców Śląskiego Ogrodu Zoologicznego żywią się nimi m.in. jelenie, milu, daniele oraz bizony leśne i to właśnie przede wszystkim dla nich żołędzie były zbierane. Okazało się jednak, że chętnie jedzą je także niektóre małpy, robiące zapasy na zimę niedźwiedzie, wszystkożerne kozy, a także niektóre kaczki!



Czy wiesz że
Największym współcześnie zasięgiem występowania wśród kotowatych charakteryzuje się lampart, którego różne podgatunki zamieszkują Afrykę i Azję.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej