Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Zapraszamy na oficjalne otwarcie Pawilonu Antylop
05.04.2012

Zapraszamy na oficjalne otwarcie Pawilonu „Antylop” w piątek 6 kwietnia o godz. 14.00.

Po dwóch latach ukończona została modernizacja Pawilonu „Antylop”, dzięki czemu już od najbliższej świątecznej soboty pawilon będzie dostępny dla naszych zwiedzających przez okrągły rok.

Przed modernizacją w budynku prezentowane były 2 gatunki antylop – niale grzywiaste i koby defassa oraz zebry bezgrzywe. Ekspozycję uzupełniały terraria zamieszkiwane m.in. przez krokodyle, legwany zielone i pancerniki włochate. Z tamtej obsady w odnowionym pawilonie pozostaną tylko niale grzywiaste i koby Defassa . Śląskie ZOO jako jedyne w Polsce, uczestniczy z sukcesem w europejskim programie hodowli niali grzywiastej i co roku można u nas podziwiać młode osobniki tych pięknych zwierząt. Zebry bezgrzywe zamieszkały na wybiegu w sąsiedztwie osłów, a ich miejsce zajęte zostanie przez trzeci gatunek antylop – addaksy lub oryksy szablorogie . Wystąpiliśmy do koordynatorów obu gatunków o zgodę na odtworzenie hodowlanej grupy tych zwierząt i teraz czekamy na ich ostateczną decyzję.

Poza boksami dla antylop, w centralnej części pawilonu stworzona została zupełnie nowa ekspozycja pazurkowców. Prezentowanych będzie łącznie 6 gatunków tych niewielkich, południowoamerykańskich małpek. Oprócz już wcześniej obecnych w zoo tamaryn białoczubych i czerwononogich oraz uistiti białouchych , w wolierach mieszkają tamaryny cesarskie , które przyjechały do nas z zoo w czeskim Ołomuńcu, a także marmozety białoczelne , pochodzące z Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu. Po otrzymaniu oficjalnej zgody koordynatora gatunku dojadą do Chorzowa także miko czarne z opolskiego zoo.

Gatunkiem prezentowanym w tym obiekcie są także surykatki , których stadko już zaaklimatyzowało się w nowym komfortowym domu, a w niedługim czasie doczeka się także przyległego do pawilonu wybiegu zewnętrznego.

Czy wiesz że
Motyl Calpe eustrigata żywi się krwią tapirów malajskich. Jest to jedyny znany przedstawiciel motyli będący pasożytem.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej