Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Zapraszamy na oficjalne otwarcie Pawilonu Antylop
05.04.2012

Zapraszamy na oficjalne otwarcie Pawilonu „Antylop” w piątek 6 kwietnia o godz. 14.00.

Po dwóch latach ukończona została modernizacja Pawilonu „Antylop”, dzięki czemu już od najbliższej świątecznej soboty pawilon będzie dostępny dla naszych zwiedzających przez okrągły rok.

Przed modernizacją w budynku prezentowane były 2 gatunki antylop – niale grzywiaste i koby defassa oraz zebry bezgrzywe. Ekspozycję uzupełniały terraria zamieszkiwane m.in. przez krokodyle, legwany zielone i pancerniki włochate. Z tamtej obsady w odnowionym pawilonie pozostaną tylko niale grzywiaste i koby Defassa . Śląskie ZOO jako jedyne w Polsce, uczestniczy z sukcesem w europejskim programie hodowli niali grzywiastej i co roku można u nas podziwiać młode osobniki tych pięknych zwierząt. Zebry bezgrzywe zamieszkały na wybiegu w sąsiedztwie osłów, a ich miejsce zajęte zostanie przez trzeci gatunek antylop – addaksy lub oryksy szablorogie . Wystąpiliśmy do koordynatorów obu gatunków o zgodę na odtworzenie hodowlanej grupy tych zwierząt i teraz czekamy na ich ostateczną decyzję.

Poza boksami dla antylop, w centralnej części pawilonu stworzona została zupełnie nowa ekspozycja pazurkowców. Prezentowanych będzie łącznie 6 gatunków tych niewielkich, południowoamerykańskich małpek. Oprócz już wcześniej obecnych w zoo tamaryn białoczubych i czerwononogich oraz uistiti białouchych , w wolierach mieszkają tamaryny cesarskie , które przyjechały do nas z zoo w czeskim Ołomuńcu, a także marmozety białoczelne , pochodzące z Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu. Po otrzymaniu oficjalnej zgody koordynatora gatunku dojadą do Chorzowa także miko czarne z opolskiego zoo.

Gatunkiem prezentowanym w tym obiekcie są także surykatki , których stadko już zaaklimatyzowało się w nowym komfortowym domu, a w niedługim czasie doczeka się także przyległego do pawilonu wybiegu zewnętrznego.

Czy wiesz że
Jedynymi znanymi nauce, jadowitymi jaszczurkami są dwa gatunki helodermy - arizońska i meksykańska.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej