Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Zoo nocą zdobyte - relacja
Zoo nocą zdobyte - relacja
23.06.2014

Premierowe nocne zwiedzanie naszego zoo zorganizowane zostało przy okazji obchodów Czerwca Wolności.

Choć od soboty trwa astronomiczne lato, pogoda niewiele miała z latem wspólnego. Na szczęście nie padało, a nieco niższe niż zwykle temperatury nie zniechęciły Was do wizyty w zoo, za co bardzo dziękujemy :)

Między godziną 21.00 a 23.00 spod głównej bramy ogrodu zoologicznego wyruszyło w sumie sześć grup prowadzonych przez sześciu naszych pracowników. Ich głównym celem było podejrzenie co zwierzęta robią gdy zapada zmrok - w czasie, gdy zoo jest niedostępne dla zwiedzających. Niektóre gatunki właśnie wtedy "ożywają", wychodzą na wybiegi i są najbardziej aktywne. W ciągu dnia ukrywają się natomiast przed wzrokiem publiczności.

Tym razem wiele z tych zwierząt zaprezentowało się nam w pełnej krasie. Dzięki temu mogliśmy obejrzeć m.in. żenety, płomykówki i panterę perską. Dużo bardziej aktywne były także jeżozwierze, ryś, hiena, wilki grzywiaste i skunksy. W czasie zwiedzania przewodnicy nie opowiadali jednak wyłącznie o odwiedzanych gatunkach. Była to świetna okazja do zapoznania się z zasadami, według których funkcjonują współczesne ogrody zoologiczne, skąd pozyskują zwierzęta, jak je transportują itp.

Odwiedziliśmy także specjalnie zaaranżowane stanowisko przywabiające owady - na białym ekranie mogliśmy obserwować różnych przedstawicieli entomofauny, zwłaszcza wielkie komarnice i malutkie komary należące do muchówek, a także liczne gatunki motyli nocnych potocznie zwanych ćmami. Koleżanka opowiadała o ciekawym świecie owadów, zdradzała dlaczego ćmy lecą do światła i co to są mole. Można było usłyszeć także o zawisakach - charakterystycznych motylach przypominających kolibry, które jednak - prawdopodobnie z powodu dość niskiej temperatury - niestety naszego stanowiska nie odwiedziły....


W sumie w pierwszym nocnym zwiedzaniu śląskiego zoo wzięło udział 113 osób, w tym 11 dzieci. Prawie połowę naszych nocnych gości stanowili mieszkańcy Katowic, choć zawitali do nas także mieszkańcy innych miast: Chorzowa, Sosnowca, Rudy Śląskiej, Zabrza, Piekar Śląskich, Siemianowic Śląskich, Jaworzna, Świętochłowic, Mysłowic, Będzina, Tarnowskich Gór, Tychów, Orzesza, Rydułtów i Buczkowic.
Wszystkim dziękujemy za obecność, wiele ciekawych dyskusji, interesujących pytań i przyjazną atmosferę. Mamy nadzieję, że będziecie tę noc wspominać równie miło jak my.

Być może macie jakieś uwagi lub chcielibyście podzielić się zdjęciami zrobionymi w czasie nocnego zwiedzania zoo? Jeśli tak, to prosimy o ich przesyłanie na adres dydaktyka@slaskiezoo.pl.

Do zobaczenia za rok!

Czy wiesz że
Uważa się, że kałamarnica olbrzymia - tajemniczy, głębinowy głowonóg, prawdopodobnie drugi pod względem wielkości największy mięczak swiata - jest rekordzistką jeśli chodzi o wielkość oczu, których średnica może przekraczać nawet 30 cm.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej