Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Aktualności

Aktualności
Zoo zaprasza na Dzień Bioróżnorodności
Zoo zaprasza na Dzień Bioróżnorodności
27.04.2018

 Przez tysiące lat rośliny i zwierzęta adaptowały się do zajmowanej przestrzeni w sieci życia, gdzie każdy gatunek pełni swoją rolę. Pełen wachlarz gatunków występujących na określonym terenie zwany jest bioróżnorodnością. Im więcej gatunków występuje w danym środowisku, tym to środowisko jest bardziej stabilne i zdrowe. Utrata gatunków powoduje załamanie się ekosystemu i ryzyko wyginięcia rozszerza się na każdy żyjący w systemie organizm, włączając człowieka. Środowisko naturalne przekształcone przez ludzi staje się coraz bardziej nieprzyjazne żywym organizmom i naturalnym procesom. Różnorodność biologiczna zmniejsza się na skutek takich działań jak: nielegalne polowania, chwytanie lub zbieranie dzikich okazów w celach komercyjnych, przekształcenia środowiska (m.in. wycinanie lasów, osuszanie mokradeł, działania przeciwpowodziowe), intensyfikacja rolnictwa, stosowanie pestycydów i innych szkodliwych środków ochrony roślin, rozwój osadnictwa, rozwój infrastruktury drogowej, wkraczanie roślin i zwierząt z innych części świata, które w końcu zaczynają rywalizować o zasoby z gatunkami rodzimymi it.

Dla podkreślenia wagi problemów, z jakimi borykają się coraz liczniejsze rośliny, zwierzęta, a nawet całe ekosystemy każdego roku w maju obchodzimy kolejny Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
 
W czasie najbliższego eventu w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym przyjrzymy się wybranym reprezentantom różnorodności biologicznej Polski oraz świata. Głównym punktem programu będzie gra terenowa, której towarzyszyć będą tym razem postery na temat bioróżnorodności naszego kraju oraz specjalne punkty informacyjno-obserwacyjne przygotowane przez zaproszonych przez nas gości. I tak na przykład z pracownikami Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie nauczymy się dopasowywać nasiona do rośliny oraz drewno do różnych gatunków drzew. Pracownicy Katedry Zoologii z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ zaprezentują nam z kolei różnych przedstawicieli polskich owadów, a być może także innych bezkręgowców. Ponadto posadzimy drzewka, których z powodu pogody nie udało się posadzić w czasie minionego Dnia Lasu. Dodatkową atrakcją będzie także wystawa fotografii pt. „Dziki świat Borneo” oraz wykład autora zdjęć, Pana doktora Radosława Kożuszka. Nie zabraknie jak zwykle atrakcji plastycznych dla dzieci.
 
W dniu wydarzenia rozpoczniemy ponadto zbiórkę starych, już nie używanych lornetek, a każda osoba, która zechce nam przekazać swoją lornetkę, otrzyma jednoosobowe zaproszenie do zoo, uprawniające do bezpłatnego wstępu na teren ogrodu. Lornetki zbierane będą w ramach trwającej międzynarodowej kampanii edukacyjnej „Niemy Las”, poświęconej kryzysowi ptaków śpiewających w Azji Południowo-Wschodniej. Wszystkie zebrane w czasie trwania kampanii lornetki przekazane zostaną z Europy do Indonezji i służyć będą lokalnej społeczności do obserwacji dzikich ptaków zamieszkujących tamtejsze lasy. Ma to na celu zmniejszenie popytu na dzikie ptaki, które odłapywane są w ogromnych ilościach i nielegalnie sprzedawane jako zwierzęta domowe.

Szczegółowy program imprezy pojawi się już wkrótce.

Zapraszamy do udziału i wspólnej zabawy!
Czy wiesz że
Hipopotamy najbliżej spokrewnione są ze świniami, natomiast największe lądowe ssaki - słonie to bliscy krewniacy niewielkich afrykańskich zwierząt - góralków oraz mrównika.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej