Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Budujemy dla zwierząt

Budujemy dla zwierząt
Obchody 55 lat ZOO
04.03.2014

13 września 2013 r. odbyły się uroczyste obchody 55-tej rocznicy powstania Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie. Wydarzeniom jubileuszom towarzyszyło uroczyste oddanie do użytku trzech nowych obiektów – pawilonów dla żyraf i tygrysów oraz Pawilonu Egzotycznego, gdzie zamieszkało wiele gatunków ptaków i gadów, w tym kajmany.




Śląski Ogród Zoologiczny otworzono w 1958 roku po ukończeniu czteroletniej budowy. Od kwietnia 2008 roku Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie działa jako wojewódzka samorządowa jednostka organizacyjna.


Śląski Ogród Zoologiczny jest jedną z największych tego typu placówek na terenie kraju - na powierzchni 47,6 ha żyje 2638 osobników z 350 gatunków (stan na koniec 2013 roku), które reprezentują faunę wszystkich kontynentów. Roczna frekwencja zwiedzających wynosi ponad 300 tysięcy.


Projekt pn. „Rozbudowa ścieżki dydaktycznej w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie” był współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Cała inwestycja składała się z 3 zadań.






Pierwszym z nich była budowa nowego, całorocznego pawilonu dla żyraf wyposażonego zarówno w boksy hodowlane, jak i typowo ekspozycyjne. Z pawilonem sąsiadują wybiegi zewnętrzne o łącznej powierzchni 4 800 m2 połączone z sąsiadującym wybiegiem pod nazwą "Afryka".











Drugim zadaniem była budowa całorocznego pawilonu dla tygrysów wraz z przylegającym do niego wybiegiem zewnętrznym. Budynek podzielony został na kotniki hodowlane oraz duży kotnik ekspozycyjny. Na wybiegu przewidziano basen z kaskadą wodną o łącznej powierzchni około 30m2 i głębokości od 0,2 m do 1 m.












Ostatnią przewidzianą w projekcie inwestycją była przebudowa oraz termomodernizacja obecnego pawilonu dla ptaków celem nadania mu nowych funkcji ekspozycyjnych. Budynek podzielony został na trzy zasadnicze części, przy czym w części ekspozycyjnej przewidziane zostały nowe woliery dla płazów i gadów, dioramy dla ptaków, woliera dla krokodyli z dwoma basenami i wyjściem na wybieg zewnętrzny, a także hala wolnych lotów dla ptaków o powierzchni około 100m2 i wysokości 6m.










W pawilonach ,na ogrodzeniach i obiektach umieszczono pamiątkowe tablice informujące, iż Inwestycje zostały wykonane z pieniędzy Unii Europejskiej.










Wszystkie inwestycje były realizowane od lipca 2012 r. do sierpnia 2013 r., po czym sprowadzono nowe zwierzęta, w tym tak bardzo oczekiwane żyrafy i kajmany. Ulembo (ur. 2006) wprowadził się 20 sierpnia oraz Laini i Lindani (ur. 2010 i 2011) które wprowadziły się 28 sierpnia 2013 roku, a także kajmany które wprowadziły się 5 września 2013 roku. Nowe budynki z miejsca stały się atrakcjami, które często odwiedzają goście naszego zoo.

Czy wiesz że
Zamieszkujący Australię dziobak jest rzadkim przykładem jadowitego gatunku ssaka - na tylnej nodze samca znajduje się kolec jadowy. W naszej faunie są dwa jadowite ssaki: rzęsorek rzeczek i rzęsorek mniejszy.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej