Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Budujemy dla zwierząt

Budujemy dla zwierząt
Obchody 55 lat ZOO
04.03.2014

13 września 2013 r. odbyły się uroczyste obchody 55-tej rocznicy powstania Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie. Wydarzeniom jubileuszom towarzyszyło uroczyste oddanie do użytku trzech nowych obiektów – pawilonów dla żyraf i tygrysów oraz Pawilonu Egzotycznego, gdzie zamieszkało wiele gatunków ptaków i gadów, w tym kajmany.
Śląski Ogród Zoologiczny otworzono w 1958 roku po ukończeniu czteroletniej budowy. Od kwietnia 2008 roku Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie działa jako wojewódzka samorządowa jednostka organizacyjna.


Śląski Ogród Zoologiczny jest jedną z największych tego typu placówek na terenie kraju - na powierzchni 47,6 ha żyje 2638 osobników z 350 gatunków (stan na koniec 2013 roku), które reprezentują faunę wszystkich kontynentów. Roczna frekwencja zwiedzających wynosi ponad 300 tysięcy.


Projekt pn. „Rozbudowa ścieżki dydaktycznej w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie” był współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Cała inwestycja składała się z 3 zadań.


Pierwszym z nich była budowa nowego, całorocznego pawilonu dla żyraf wyposażonego zarówno w boksy hodowlane, jak i typowo ekspozycyjne. Z pawilonem sąsiadują wybiegi zewnętrzne o łącznej powierzchni 4 800 m2 połączone z sąsiadującym wybiegiem pod nazwą "Afryka".Drugim zadaniem była budowa całorocznego pawilonu dla tygrysów wraz z przylegającym do niego wybiegiem zewnętrznym. Budynek podzielony został na kotniki hodowlane oraz duży kotnik ekspozycyjny. Na wybiegu przewidziano basen z kaskadą wodną o łącznej powierzchni około 30m2 i głębokości od 0,2 m do 1 m.
Ostatnią przewidzianą w projekcie inwestycją była przebudowa oraz termomodernizacja obecnego pawilonu dla ptaków celem nadania mu nowych funkcji ekspozycyjnych. Budynek podzielony został na trzy zasadnicze części, przy czym w części ekspozycyjnej przewidziane zostały nowe woliery dla płazów i gadów, dioramy dla ptaków, woliera dla krokodyli z dwoma basenami i wyjściem na wybieg zewnętrzny, a także hala wolnych lotów dla ptaków o powierzchni około 100m2 i wysokości 6m.


W pawilonach ,na ogrodzeniach i obiektach umieszczono pamiątkowe tablice informujące, iż Inwestycje zostały wykonane z pieniędzy Unii Europejskiej.


Wszystkie inwestycje były realizowane od lipca 2012 r. do sierpnia 2013 r., po czym sprowadzono nowe zwierzęta, w tym tak bardzo oczekiwane żyrafy i kajmany. Ulembo (ur. 2006) wprowadził się 20 sierpnia oraz Laini i Lindani (ur. 2010 i 2011) które wprowadziły się 28 sierpnia 2013 roku, a także kajmany które wprowadziły się 5 września 2013 roku. Nowe budynki z miejsca stały się atrakcjami, które często odwiedzają goście naszego zoo.

Czy wiesz że
Największą rybą świata jest rekin wielorybi, który osiąga długość nawet 16 m. Jest on zupełnie niegroźny dla człowieka - żywi się planktonem i drobnymi rybami.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej