Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Pończosznik szachowany

Pończosznik szachowany

Pończosznik szachowany (Thamnophis marcianus) – gatunek węża występujący w południowo-zachodniej Ameryce Północnej, Meksyku i Ameryce Południowej. Preferuje stepy lub tereny pustynne, lecz zwykle w pobliżu wody.

Jego ciało jest zielonkawe, oliwkowe lub jasnobrązowe z wyraźnym czarnym wzorem, który przypomina szachownicę. Przez środek grzbietu i po bokach ciała przebiegają żółte pasy. Spód ciała jest kremowy lub brązowy. Maksymalna długość ciała to około 100 cm, przy czym zwykle mierzy od 45 do 60 cm. Zazwyczaj samica jest dłuższa i cięższa niż samiec.

Jak wszystkie węże jest drapieżnikiem – żywi się żabami, jaszczurkami, małymi rybami, dżdżownicami, owadami. Czasami zjada znalezioną padlinę. Aktywnie poszukuje swoich ofiar wykorzystując swój wzrok i węch.

Jest jajożyworodny, jaja inkubowane są w ciele samicy około 3 miesiące, po tym czasie może urodzić się nawet 35 młodych, zazwyczaj jest ich około 20.

Jest samotnikiem, zazwyczaj aktywnym w ciągu dnia. W okresach panowania wysokich temperatur wychodzi z ukrycia dopiero o zmroku. Potrafi bardzo dobrze pływać i nurkować. Nie jest uważany za niebezpiecznego dla ludzi, jego jad jest trujący dla ofiar na które poluje, nie stanowi jednak zagrożenia dla ludzi.

Według IUCN określny jest jako gatunek mniejszej troski (kategoria LC).

<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Egzotyczne dzioborożce to ptaki znane ze swoich zwyczajów lęgowych. Na czas wysiadywania jaj oraz karmienia młodych, samiec zamurowuje samicę w dziupli. Używa w tym celu błota, odchodów oraz nadgnitych owoców. W tym specyficznym "murze" zostawia jednak otwór, przez który podaje samicy i pisklętom pożywienie. Jest to forma ochrony młodych przed drapieżnikami.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej