Żółw stepowy (Testudo horsfieldii) – pochodzący z środkowej Azji żółw, którego siedlisko stanowią stepy, suche i jałowe tereny zarówno skaliste jak i porośnięte trawą.
Pancerz w zarysie owalny, dość płaski i złożony z oliwkowo-zielonych tarczek pokrytych ciemniejszymi plamami. Łapy ciemne, miejscami żółtawe. Na każdej z nich występują 4 pazury. Dorosłe osobniki dorastają do 23 -25 cm, przy czym samice są większe od samców.
Aktywny głównie w okresie wiosennym, gdy budzi się ze snu zimowego. Także w ciągu lata zapada w letarg, który przeciąga się czasem do następnej hibernacji. Śpi, odpoczywa i zimuje w norach. Żyje samotnie, w pary kojarzy się w okresie godowym.
Jest roślinożerny a podstawę jego diety stanowią rośliny zielne, jednak na ogół unika on trawy.
Dojrzałość płciową żółwie stepowe osiągają po 3-5 latach życia. Samica składa od 2 do 6 jaj, które inkubowane są przez okres 80-110 dni. Po tym okresie klują się młode żółwie.
Jest wpisany na listę CITES a IUCN zaliczyło go do kategorii VU czyli narażonych (ang. Vulnerable) na wyginięcie.
Ryjówka etruska (Suncus etruscus) uważana jest za najmniejszego ssaka żyjącego obecnie na świecie. Maksymalna długość jej ciała wynosi do 48 mm, a łącznie z ogonem - do 80 mm.