Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Bocian biały

Bocian biały

Bocian biały (Ciconia ciconia) jest powszechnie znanym ptakiem z rzędu brodzących. Występuje w Europie, Azji Mniejszej oraz na niektórych obszarach Azji Centralnej. Jego środowiskiem życia są otwarte i półotwarte tereny z nielicznymi drzewami oraz niewysoką roślinnością zielną, nadrzeczne łąki, bagna, żyzne pola, uprawy ryżu oraz stepy.

Żywi się owadami (chrząszcze, pasikoniki), gryzoniami, małymi jaszczurkami, wężami oraz pisklętami innych ptaków. Wbrew powszechnej opinii bardzo rzadko zjada żaby. Żeruje w ciągu dnia.

Bocian biały jest ptakiem wędrownym. Gniazduje pojedynczo lub w luźnych koloniach.  Może żyć ponad 30 lat.

Co 10 lat w obrębie całego areału lęgowego kontrolowana jest światowa populacja tego gatunku. Na tej podstawie szacuje się, że ok. 30% bocianów występuje w Polsce.

Opiekunem gatunku jest

STORKJET  Sp. z o. o.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Egzotyczne dzioborożce to ptaki znane ze swoich zwyczajów lęgowych. Na czas wysiadywania jaj oraz karmienia młodych, samiec zamurowuje samicę w dziupli. Używa w tym celu błota, odchodów oraz nadgnitych owoców. W tym specyficznym "murze" zostawia jednak otwór, przez który podaje samicy i pisklętom pożywienie. Jest to forma ochrony młodych przed drapieżnikami.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej